Repertuar

7 czerwca 2024

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Koncert symfoniczny

godz. 18.00, sala kameralna Filharmonii – Piotr Matwiejczuk wprowadzenie do koncertu

 

Marek Pijarowski – dyrygent
Piotr Alexewicz – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Program:
Johannes Brahms – I Koncert fortepianowy dmoll op. 15
César Franck – Symfonia d-moll

 

 

Marek Pijarowski – dyrygent

Urodzony w 1951 roku we Wrocławiu. Studia dyrygenckie (dyplom z wyróżnieniem) odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej u Tadeusza Strugały. W latach 1971–1973 brał udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze, gdzie pracował pod kierunkiem znakomitego dyrygenta łotewskiego Arvida Jansonsa. W roku 1977 uzyskał stypendium rządu austriackiego, dzięki któremu doskonalił swe umiejętności u prof. Carla Österreichera w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Wiedniu. W tym czasie miał okazję bezpośrednio zetknąć się ze sztuką dyrygencką i osobiście poznać takich mistrzów batuty, jak: Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Zubin Mehta, Georg Solti i Claudio Abbado.

Pracę etatową rozpoczął w 1974 roku jako asystent dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. W tym samym roku wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach, na którym (będąc najmłodszym uczestnikiem) zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi zaproszeniami, m.in. do Filharmonii Narodowej i WOSPR. W 1975 roku otrzymał stanowisko II dyrygenta, a w 1980 roku został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej, którą to placówką kierował do 2002 roku. Współpracował również z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie jako główny dyrygent tych zespołów. W latach 2002–2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, a od 2007 do 2021 roku pełnił funkcję dyrygenta-szefa Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Od ponad 50 lat Marek Pijarowski nieprzerwanie prowadzi ożywioną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie prowadził również koncerty ze znakomitymi polskimi zespołami poza granicami kraju m.in. z Filharmonią Narodową (Niemcy), NOPSPR (Hiszpania, Paryż), Filharmonią Krakowską (Francja), Sinfonią Varsovią (Hiszpania), Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej (Włochy, Hiszpania) oraz szereg tournée z Filharmonią Wrocławską m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia. Był stałym dyrygentem Eastern Music Festival w Greensboro oraz Texas Music Festival w Houston. Współpracował ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze. Jego sztukę dyrygencką mogli podziwiać melomani w większości krajów europejskich, a także w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku i Korei Południowej. W latach 1980–2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. W latach 1986–1987 był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach.

Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury, będąc jednocześnie kierownikiem Katedry Dyrygentury tej uczelni. Pełnił również funkcję prorektora wrocławskiej Alma Mater. W październiku 2006 roku objął stanowisko profesora dyrygentury w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), z którą był związany do 2019 roku. W 1997 roku z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuki muzycznej. Jego absolwenci są laureatami krajowych i zagranicznych konkursów dyrygenckich. Był recenzentem w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa wybitnym mistrzom batuty, m.in. Tadeuszowi Strugale, Gabrielowi Chmurze, Stanisławowi Skrowaczewskiemu, Helmuthowi Rilingowi, Neville’owi Marrinerowi i Kurtowi Masurowi. Wielokrotnie pełnił funkcję przewodniczącego jury Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Był również jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach.

W 2021 roku Senat Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu nadał prof. Markowi Pijarowskiemu tytułu doktora honoris causa.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
(Fot. Łukasz_Rajchert)

 

Piotr Alexewicz – fortepian

Jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji. Urodzony w 2000 roku, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Od września 2022 roku jest studentem prof. Konstantina Scherbakova w Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego.

Laureat I nagrody i zwycięzca 48. i 50. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina.  Znaczące dokonania konkursowe polskiego pianisty zostały zauważone na arenie międzynarodowej. Artysta może poszczycić się m.in. takimi laurami, jak: Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda Musicdeco w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu, II nagroda w Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie.

W 2019 roku ukazał się debiutancki album fonograficzny Piotra Alexewicza z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC CD 704). W wyniku zaproszenia artysty do dalszej współpracy przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wrocławski pianista wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelley’a zarejestrował wszystkie – poza koncertami – utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę (NIFC CD 201). W 2023 roku artysta zarejestrował komplet Preludiów Fryderyka Chopina oraz Sonatę b-moll op. 35. Płyta zostanie wydana na początku 2024 roku.

W 2021 roku Piotr Alexewicz otrzymał I nagrodę w Konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polski w kategorii „Aktywność kulturalna w środowisku akademickim”. Został także stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji Hans und Eugenia Jutting – Stiftung Stendal. W czerwcu 2021 roku otrzymał z rąk Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Agaty Kornhauser-Dudy pierwszą w historii nagrodę „Młody Promotor Polski”. Wyróżnienie zostało przyznane za szczególne zasługi w propagowaniu kultury polskiej. W grudniu 2021 roku został odznaczony Wrocławską Nagrodą Artystyczną „za muzyczną wrażliwość i znakomite, głębokie interpretacje – nie tylko Chopinowskiej – muzyki fortepianowej”.

W latach 2018–2023 występował na międzynarodowych festiwalach: „Chopin i jego Europa” w Warszawie, 73. 75. i 76. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”, Nohant Festival Chopin, Międzynarodowym Festiwalu „Emanacje” w Lusławicach, 55. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W bieżącym roku artysta zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. Miał okazję współpracować z takimi dyrygentami, jak: Marek Pijarowski, Andrzej Boreyko, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann, Jacek Rogala, Ruben Silva, Daniel Stabrawa, Norton Morozowicz. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, Szwajcarii, USA, Brazylii, na Cyprze, w Japonii.

 

 

KARTY


Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 30 zł, Dziecko – 15 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij