Repertuar

19 kwietnia 2024

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny

Program NIMiT – Dyrygent Rezydent


Martyna Zych – dyrygent
Orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Bedřich Smetana – 3 tańce z opery Sprzedana narzeczona
Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Leoš Janáček – Sinfonietta (Wojskowa Sinfonietta lub Sokół Festiwal)

 

 

Martyna Zych – dyrygentka

Artystka skupia się na muzyce czeskiej. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz altówkę w klasie prof. Piotra Reicherta. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką pierwszej w Polsce Orkiestry Muzyków Uchodźców z Ukrainy. Ich premierowy koncert odbył się 3 kwietnia 2022 roku w Rzeszowie i zakończył się tak wielkim sukcesem, że w ciągu miesiąca orkiestra wykonała trzy kolejne koncerty w całej Polsce. Niedługo potem Martyna Zych została wybrana do czynnego udziału w mistrzowskich kursach dyrygenckich z Marin Alsop i NOSPR w Katowicach, a tydzień później debiutowała z Filharmonią Bohuslava Martinů w Zlínie podczas Festiwalu Talentinum. Została także zaproszona do poprowadzenia koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2022/2023 Orkiestry Symfonicznej w Karlovych Varach z wyłącznie czeskim programem. Rok 2023 rozpoczął się intensywną pracą, w tym wyjazdem na międzynarodowy konkurs dyrygencki w Budapeszcie, uczestniczeniem w próbach i koncertem z Bamberger Symphoniker (dzięki zaproszeniu głównego dyrygenta Jakuba Hrůšy) oraz debiutem dyrygenckim z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, z którą Martyna Zych wykonała Moją ojczyznę Smetany. W sezonie artystycznym 2023/2024 pełni funkcję dyrygenta rezydenta w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Dzięki współpracy z Muzeum Antonína Dvořáka w Pradze posiada przedruki rękopisów do licznych dzieł tego kompozytora (m.in. do IX Symfonii e-moll op. 95, IV Symfonii d-moll op. 13). Napisała wiele prac dotyczących utworów czeskich kompozytorów, porównując wydania partytur z rękopisami, analizując listy i okoliczności powstania. W swoich interpretacjach repertuaru czeskiego stara się dotrzeć do prawdy wykonawczej, zrealizować zamiary kompozytora, odnieść się do tradycji jego kraju. Wielokrotnie była asystentką polskich i zagranicznych dyrygentów, wśród których znaleźli się Jiří Petrdlík i Massimiliano Caldi. Jako asystentka miała okazję poznać wiele tradycji wykonawczych utworów czeskich kompozytorów, a także poszerzyć swoją wiedzę podczas spotkań, m.in. z Jakubem Hrůšą, Veroniką Vejvodovą, Sandrą Bergmannovą. Ponadto Martyna mówi biegle w języku czeskim, dzięki czemu z łatwością może współpracować z czeskimi solistami. Dodatkowo, jako altowiolistka w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, ma możliwość pracować z wybitnymi dyrygentami nad szerokim repertuarem od strony praktyczno-wykonawczej. Jest osobą pełną pozytywnej energii, która pragnie przekazać swoją szczerą pasję muzykom orkiestrowym.

(Fot. Zaboklicki)

 

 

 

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij