Repertuar

15 marca 2024

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Gary Guthman (USA) – trąbka

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Program:

Georges Bizet – Suita Arlezjanka nr 1 i 2

Gary Guthman – Koncert na trąbkę i orkiestrę

 

Gary Guthman (USA) – trąbka

Trębacz-solista, muzyk jazzowy i kompozytor pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.

Wystąpił we wszystkich 50 odcinkach popularnego na całym świecie programu In Concert nadawanego przez telewizję ITV i współpracował wówczas z największymi osobistościami światowej sceny muzycznej, wśród których znaleźli się m.in.: Tony Bennett, Aretha Franklin, Johnny Mathis i Bee Gees.
W latach 1985–1995 występował i współpracował z ITV Television Studios w Edmonton Alberta podczas programów „In Concert”, z udziałem m.in. tak znanych artystów jak Ray Charles, Dionne Warwick, Neil Sadaka, Procol Harum, Stan Kenton, Louis Bellson, The Dorsey Brothers, Clark Terry i Doc Severinsen, Engelbert Humperdinck, Jack Jones, Paul Williams, Lou Rawls, Connie Stevens, Sergio Mendez, Burt Bacharach, Mitch Miller, Peter Nero, Roger Whitaker, Michel Legrand i Anne Murray.

Do swoich najważniejszych nagrań z tego okresu zalicza autorskie albumy „Moonchild”, „Tribute to Harry James”, „Swingmatism” oraz „Love Talk”.

Koncertował jako solista w ponad 300 salach filharmonicznych Kanady i Stanów Zjednoczonych, prezentując swoje projekty „Tribute to Harry James” oraz „Trumpet Greats” zawierające jego własne kompozycje i aranżacje orkiestrowe.  W latach 2002-2004 występował jako solista i dyrygent w wielokroć nagradzanym spektaklu (z udziałem obsadowym m.in.: Michaela Bublé ) zatytułowanym „Forever Swing”, który był prezentowany m.in. w Chicago Theatre w Chicago, Place des Arts w Montrealu, Aladdin Theatre for the Performing Arts w Las Vegas, Warner Theatre w Waszyngtonie, Elgin and Winter Garden Theatre Centre w Toronto i Los Angeles Theatre w Los Angeles.

Z projektem „Tribute to Harry James” został w 2004 roku zaproszony do Carnegie Hall przez słynnego dyrygenta i twórcę The New York Pops, Skitcha Hendersona. W tym samym roku skomponował i wyprodukował widowisko „Swingmatism”, którego wielokrotne wykonanie miało miejsce podczas Vancouver International Jazz Festival a od czasu przyjazdu do Europy w 2007 roku z powodzeniem występował wielokrotnie na festiwalach jazzowych oraz w filharmoniach ze swoimi autorskimi projektami.

W 2011 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia wydał płytę „Solar Eclipse”, pierwszy album jazzowy nagrany przez amerykańskiego artystę w historii Polskiego Radia.  W 2016 roku ukazała się płyta „Woman in Black”, do której napisał muzykę i słowa. Jest też kompozytorem muzyki będącej hołdem dla twórczości poety Mirona Białoszewskiego, wydanej w 2019 roku na albumie „Autoportrety”.  Wśród jego kompozycji orkiestrowych znaleźć można takie utwory jak m.in.: „Mistrz i Małgorzata” na harfę i orkiestrę (2007), „Concerto Romantico” na harfę i orkiestrę (2018) dedykowane żonie kompozytora oraz „Koncert na trąbkę i orkiestrę” (2020). Album z tymi kompozycjami został nagrany przez orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą maestro Mirosława Jacka Błaszczyka i wydany nakładem wydawnictwa DUX w 2022 a solistami byli Małgorzata Zalewska na harfie oraz Gary Guthman na trąbce.

Jednym z najbardziej ambitnych projektów artystycznych Guthmana jest cykl 21 utworów, skomponowanych dla potrzeb trzygodzinnego musicalu zatytułowanego „List z Warszawy”, do którego stworzył zarówno muzykę jak i teksty piosenek. Spektakl miał premierę na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w listopadzie 2019 roku, a w 2020 roku został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie roku”.

Jesienią 2021 odbyła się premiera jego suity kameralnej na sopran, flet, wiolonczelę i harfę -„The Traveler”, nagranie albumu ukazało się w 2022 (Orphée Classics). W kwietniu 2022 obyło się prawykonanie „Koncertu na flet i orkiestrę symfoniczną” stworzonego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” (NIMIT).

www.garyguthman.com

 

 

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryi. W 1993 roku dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles.

W okresie 1984–1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali: „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. W 1986 roku został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po Stanach Zjednoczonych (m.in. nowojorska Carnegie Hall, 1995). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996–1997). W latach 1998–2013 dyrektor artystyczny, od roku 2013 dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

Od 1999 roku wielokrotnie dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Od 2017 roku szef artystyczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W latach 1999–2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 roku jurorem i dyrygentem w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, w III i IV konkursie toruńskim (2013, 2016) także był jurorem. W 2011 roku objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI i VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016 i 2022).

Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Tunezja i Ukraina).

Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Górecki. Mikołaj / Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do nagrody „Fryderyk 2013”. Ma na swoim koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź / Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 roku wykonanie to wydano na CD. W 2017 roku ukazała się płyta z II Symfonią „Kopernikowską” H. M. Góreckiego pod jego batutą. Płyta Paweł Łukaszewski. III i VI Symfonia, nagrana z udziałem Anny Mikołajczyk-Niewiedział oraz Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, otrzymała nagrodę „Fryderyk 2022” w kategorii „Muzyka Symfoniczna”. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, Mirosław Jacek Błaszczyk otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika.

Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 7 sierpnia 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Od 2017 roku pełni funkcję kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej. Mirosław Jacek Błaszczyk został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij