Repertuar

1 marca 2024

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

Koncert symfoniczny

Program NIMIT – Dyrygent Rezydent

 

Martyna Zych – dyrygent
Emil Olejnik – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Program koncertu:

Antonin Dvořák – Uwertura koncertowa Karnawał op. 92
|Antonin Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Henryk Wars – I Symfonia

 

Martyna Zych – dyrygentka

Artystka skupia się na muzyce czeskiej. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz altówkę w klasie prof. Piotra Reicherta. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką pierwszej w Polsce Orkiestry Muzyków Uchodźców z Ukrainy. Ich premierowy koncert odbył się 3 kwietnia 2022 roku w Rzeszowie i zakończył się tak wielkim sukcesem, że w ciągu miesiąca orkiestra wykonała trzy kolejne koncerty w całej Polsce. Niedługo potem Martyna Zych została wybrana do czynnego udziału w mistrzowskich kursach dyrygenckich z Marin Alsop i NOSPR w Katowicach, a tydzień później debiutowała z Filharmonią Bohuslava Martinů w Zlínie podczas Festiwalu Talentinum. Została także zaproszona do poprowadzenia koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2022/2023 Orkiestry Symfonicznej w Karlovych Varach z wyłącznie czeskim programem. Rok 2023 rozpoczął się intensywną pracą, w tym wyjazdem na międzynarodowy konkurs dyrygencki w Budapeszcie, uczestniczeniem w próbach i koncertem z Bamberger Symphoniker (dzięki zaproszeniu głównego dyrygenta Jakuba Hrůšy) oraz debiutem dyrygenckim z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, z którą Martyna Zych wykonała Moją ojczyznę Smetany. W sezonie artystycznym 2023/2024 pełni funkcję dyrygenta rezydenta w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Dzięki współpracy z Muzeum Antonína Dvořáka w Pradze posiada przedruki rękopisów do licznych dzieł tego kompozytora (m.in. do IX Symfonii e-moll op. 95, IV Symfonii d-moll op. 13). Napisała wiele prac dotyczących utworów czeskich kompozytorów, porównując wydania partytur z rękopisami, analizując listy i okoliczności powstania. W swoich interpretacjach repertuaru czeskiego stara się dotrzeć do prawdy wykonawczej, zrealizować zamiary kompozytora, odnieść się do tradycji jego kraju. Wielokrotnie była asystentką polskich i zagranicznych dyrygentów, wśród których znaleźli się Jiří Petrdlík i Massimiliano Caldi. Jako asystentka miała okazję poznać wiele tradycji wykonawczych utworów czeskich kompozytorów, a także poszerzyć swoją wiedzę podczas spotkań, m.in. z Jakubem Hrůšą, Veroniką Vejvodovą, Sandrą Bergmannovą. Ponadto Martyna mówi biegle w języku czeskim, dzięki czemu z łatwością może współpracować z czeskimi solistami. Dodatkowo, jako altowiolistka w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, ma możliwość pracować z wybitnymi dyrygentami nad szerokim repertuarem od strony praktyczno-wykonawczej. Jest osobą pełną pozytywnej energii, która pragnie przekazać swoją szczerą pasję muzykom orkiestrowym.

(Fot. Zaboklicki)

 

Emil Olejnik – wiolonczela

Artysta urodził się w 1999 roku, jest studentem nowojorskiej The Juilliard School, gdzie kształci się w klasach dwóch wybitnych pedagogów: Richarda Aarona i Natashy Brofsky. Jego edukację w Nowym Jorku poprzedziły trzy lata nauki pod okiem wybitnego niemieckiego wiolonczelisty Reinharda Latzko na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.
Emil jest laureatem ponad 20 narodowych oraz międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Został uhonorowany takimi nagrodami, jak Grand Prix na międzynarodowym festiwalu ARS Lithuanica w Wilnie czy I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CEA w Warszawie. Od lat bierze czynny udział w polskich festiwalach i kursach muzycznych. Emil pojawiał się w roli solisty na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Przemyskiej Jesieni Muzycznej, Tygodniu Talentów w dworze Ignacego Jana Paderewskiego oraz pierwszej edycji programu Muzyka Naszych Czasów. W 2018 roku dokonał prawykonania dedykowanego mu Kaprysu w formie mazurka Ignacego Zalewskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dokonał również nagrania tego utworu dla Polskiego Radia. Emil Olejnik zadebiutował jako solista w Filharmonii Podkarpackiej, wykonując Wariacje rokoko op. 33 Piotra Czajkowskiego pod batutą Wojciecha Rodka. W 2020 roku pod batutą Piotra Sułkowskiego wykonał Koncert wiolonczelowy D-dur Józefa Haydna wraz z Pazardzhik Symphony Orchestra w Bułgarii.
Ten młody wiolonczelista otrzymał stypendia i nagrody za swoje osiągnięcia artystyczne od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, The Juilliard School w Nowym Jorku oraz Mount Royal University w Calgary. Jego rozwój wsparły takie osoby, jak Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, Prezydent Miasta Olsztyna oraz Wojewoda Warmińsko- Mazurski. Emil Olejnik został wielokrotnie nagrodzony za charyzmę i osobowość artystyczną. Molly Carr, członkini legendarnego The Juilliard Quartet, w swojej rekomendacji opisała Emila jako artystę najwyższego kalibru. W 2023 roku Emil został objęty mecenatem przez Fundacją na Rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej. Ta bezcenna współpraca pozwala Emilowi na dalszy rozwój i promocję Polski na arenie międzynarodowej.
Młody artysta gra na współczesnej wiolonczeli wykonanej we Włoszech w 2012 przez wiedeńskiego lutnika Wolfganga Buchingera.
(Fot. Piotr Ratuszyński)

 

 

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij