Repertuar

1 marca 2024

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Koncert symfoniczny

Program NIMIT – Dyrygent Rezydent

 

Wprowadzenie do koncertu godz. 18.00, sala kameralna Filharmonii – Janusz Ciepliński

 

Martyna Zych – dyrygent
Emil Olejnik – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Program koncertu:

Antonin Dvořák – Uwertura koncertowa Karnawał op. 92
Antonin Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Henryk Wars – I Symfonia

 

Karnawał u progu wiosny i w dodatku w Wielkim Poście? Tak! Bo znaczenie tytułu uwertury koncertowej op. 92 Antonina Dvořáka powinniśmy rozumieć w szerokim sensie – jako szczęśliwy okres życia ludzkiego. Karnawał jest środkową częścią trylogii Przyroda, życie i miłość, której skrajne ogniwa stanowią uwertury W przyrodzie op. 91 i Otello op. 93. To ostatnie trzy duże dzieła orkiestrowe, które czeski mistrz napisał przed swoim wyjazdem do USA. Wykonał je także podczas swojego pierwszego koncertu w Nowym Jorku – nie bez przyczyny. Uważał je wówczas za swoje najlepsze kompozycje. Karnawał od samego początku porywa żywiołowością rodem z Tańców słowiańskich, ale też skłania do zadumy w onirycznym intermezzo – zupełnie jak w życiu.

Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Dvořáka jest uważany za jedno z najwspanialszych dzieł w swoim gatunku, w którym kompozytor po raz kolejny dowodzi swej niespożytej, fenomenalnej inwencji melodycznej. Pierwsza część, Allegro, utrzymana jest w formie allegra sonatowego, ale z aż czterema tematami. Kolejne ogniwo utworu, Adagio ma non troppo, to szczególne odniesienie do biografii Dvořáka: kompozytor cytuje tu swoją pieśń Kéž duch můj sám (Zostaw mnie samego), która należała do ulubionych utworów jego młodzieńczej miłości, Josefiny Čermákovej. Nie odwzajemniała ona uczuć kompozytora i nie została jego żoną, została natomiast szwagierką. Josefina wyszła za księcia, ale pozostawała w przyjacielskich stosunkach z kompozytorem. Gdy Dvořák pisał na przełomie lat 1894 i 1896, już w Stanach Zjednoczonych, swój Koncert wiolonczelowy, dotarła do niego wiadomość o poważnej chorobie dawnej ukochanej. Intymny cytat z pieśni w wolnej części utworu jest świadectwem nieprzemijającej czułości i troski wobec Josefiny. Echo tych uczuć słychać także w dramatycznej kodzie Koncertu: została ona przez Dvořáka zmieniona już po ukończeniu pracy nad utworem na wieść o śmierci Josefiny wiosną 1895 roku. Po latach syn kompozytora, Otokar, napisze: „To niezapomniane zakończenie było pożegnaniem i ostatnim hołdem złożonym przez mojego ojca jego miłości”.

Henryk Wars (Henryk Warszawski) to jeden z najwybitniejszych kompozytorów i aranżerów polskich XX wieku. Był też pionierem jazzu w naszym kraju, pianistą oraz dyrygentem, kojarzonym głównie z muzyką rozrywkową i filmową. Ale Wars – wielki melodysta, co niewątpliwie łączy go z Dvořákiem – komponował również duże formy symfoniczne. Powstawały one w amerykańskim okresie życia artysty (1947–1977), zaś odkryte zostały dopiero pod koniec lat 90. XX wieku. Monumentalna, barwna, bliska postromantycznej tradycji, czteroczęściowa I Symfonia (1949) to znakomita muzyka, zachwycająca różnorodnością nastrojów, łącząca delikatny liryzm z elementami rapsodyczno-dramatycznymi.

 

 

Martyna Zych – dyrygentka

Martyna Zych jest dyrygentką skupioną na czeskiej muzyce. Jest współzałożycielką i pomysłodawczynią Orkiestry dla Muzyków-Uchodźców z Ukrainy. Laureatka brązowej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyczne Orły. Wybrana do konkursu La Maestra w Paryżu 2024.

Artystka wnikliwie bada twórczość czeskich kompozytorów, współpracując z licznymi orkiestrami w Czechach, Muzeum A. Dvořáka, B. Smetany w Pradze oraz L. Janáčka w Brnie. Napisała wiele prac analitycznych na podstawie rękopisów, porównując partytury z rękopisami, listami oraz historią. Podczas pracy nad czeskim repertuarem zależy jej przede wszystkim na prawdzie wykonawczej, zgodnie z zamiarami kompozytora oraz tradycją jego kraju.

W 2022 roku debiutowała z Filharmonią Bohuslava Martinů w Zlínie podczas Festiwalu Talentinum oraz z Orkiestrą Symfoniczną w Karlovych Varach otwierając sezon artystyczny 2022/2023. Martyna Zych została wybrana do czynnego udziału w mistrzowskich kursach dyrygenckich z Marin Alsop i NOSPR w Katowicach. W roku 2023 dwukrotnie reprezentowała Polskę na międzynarodowych konkursach dyrygenckich w Budapeszcie i Szeged. Zadebiutowała także z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus wykonując w całości Moją Ojczyznę B. Smetany. Dzięki licznym podróżom artystycznym, m.in. do Filharmonii w Berlinie, w Wiedniu oraz Bambergu, ma możliwość poszerzania swojej wiedzy podczas spotkań z wybitnymi osobowościami, w tym: z Jakubem Hrůšą.

Martyna Zych jest również aktywną altowiolistką, pracującą w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

(Fot. Zaboklicki)

 

Emil Olejnik – wiolonczela

Artysta urodził się w 1999 roku, jest studentem nowojorskiej The Juilliard School, gdzie kształci się w klasach dwóch wybitnych pedagogów: Richarda Aarona i Natashy Brofsky. Jego edukację w Nowym Jorku poprzedziły trzy lata nauki pod okiem wybitnego niemieckiego wiolonczelisty Reinharda Latzko na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.
Emil jest laureatem ponad 20 narodowych oraz międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Został uhonorowany takimi nagrodami, jak Grand Prix na międzynarodowym festiwalu ARS Lithuanica w Wilnie czy I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CEA w Warszawie. Od lat bierze czynny udział w polskich festiwalach i kursach muzycznych. Emil pojawiał się w roli solisty na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Przemyskiej Jesieni Muzycznej, Tygodniu Talentów w dworze Ignacego Jana Paderewskiego oraz pierwszej edycji programu Muzyka Naszych Czasów. W 2018 roku dokonał prawykonania dedykowanego mu Kaprysu w formie mazurka Ignacego Zalewskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dokonał również nagrania tego utworu dla Polskiego Radia. Emil Olejnik zadebiutował jako solista w Filharmonii Podkarpackiej, wykonując Wariacje rokoko op. 33 Piotra Czajkowskiego pod batutą Wojciecha Rodka. W 2020 roku pod batutą Piotra Sułkowskiego wykonał Koncert wiolonczelowy D-dur Józefa Haydna wraz z Pazardzhik Symphony Orchestra w Bułgarii.
Ten młody wiolonczelista otrzymał stypendia i nagrody za swoje osiągnięcia artystyczne od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, The Juilliard School w Nowym Jorku oraz Mount Royal University w Calgary. Jego rozwój wsparły takie osoby, jak Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, Prezydent Miasta Olsztyna oraz Wojewoda Warmińsko- Mazurski. Emil Olejnik został wielokrotnie nagrodzony za charyzmę i osobowość artystyczną. Molly Carr, członkini legendarnego The Juilliard Quartet, w swojej rekomendacji opisała Emila jako artystę najwyższego kalibru. W 2023 roku Emil został objęty mecenatem przez Fundacją na Rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej. Ta bezcenna współpraca pozwala Emilowi na dalszy rozwój i promocję Polski na arenie międzynarodowej.
Młody artysta gra na współczesnej wiolonczeli wykonanej we Włoszech w 2012 przez wiedeńskiego lutnika Wolfganga Buchingera.
(Fot. Piotr Ratuszyński)

 

Koncert pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej 

 

 

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

KARTY


Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 30 zł, Dziecko – 15 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij