Repertuar

22 grudnia 2023

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

CICHA NOC… najpiękniejsze kolędy

Orkiestra Kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Zespół Smyczkowy ABSOLWENT
Chór Kameralny Collegium Musicum
Chór Dziewczęcy Cantabile PSM I i II st. w Olsztynie
Olsztyński Chór Collegium Baccalarum
Janusz Wiliński i Agata Wilińska – dyrygenci i kierownictwo chórów
Janusz Ciepliński – prowadzenie koncertu

 

Program:

Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM

Janusz Wiliński – dyrygent

Anioł pasterzom mówił, Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy, W dzień Bożego Narodzenia, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Do szopy, hej pasterze, Jezus malusieńki

 

Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM a’ cappella

Janusz Wiliński – dyrygent

Lulajże Jezuniu, Cicha noc

                 

Olsztyński Chór COLLEGIUM BACCALARUM

Agata Wilińska – dyrygent

Gdy się Chrystus rodzi z towarzyszeniem organów

Szczedryk a’cappella

Mizerna cicha z towarzyszeniem fortepianu i skrzypiec

 

Chór Dziewczęcy CANTABILE PSM I i II st w Olsztynie

Agata Wilińska – dyrygent

Hola, hola pasterze z pola, Za kim tęsknisz Pasterzu

Hej, w dzień narodzenia

 

Gwiazdy na kiju – wszystkie chóry

 

Chór Warsztatowy

Janusz Wiliński – dyrygent

Wiązanka Kolęd – opr.  Tomasz Michalak

Północ już była, Dlaczego dzisiaj, Wesołą nowinę, Z narodzenia Pana, Bóg się rodzi

 

 

20 lat temu Chór Kameralny Collegium Musicum prowadzony przez Janusza Wilińskiego zawiązał Olsztyńskie Towarzystwo Muzyczne, którego celem jest popularyzacja różnych gatunków muzyki, a w szczególności śpiewu chóralnego, wszechstronne działanie na rzecz podnoszenia kultury muzycznej społeczeństwa, pielęgnowanie tradycji muzycznych Warmii i Mazur oraz upowszechnianie dorobku artystycznego zespołów muzycznych działających na terenie naszego województwa. To właśnie OTM w 2018 roku zorganizowało po raz pierwszy otwarte dla wszystkich Kolędowe Warsztaty Chóralne prowadzone przez chórmistrzów Agatę i Janusza Wilińskich. Chórzystom towarzyszą nauczyciele i uczniowie PSM I i II st. w Olsztynie oraz muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W warsztatach już po raz czwarty wzięła udział ponad 130-osobowa grupa chórzystów z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

 

W koncercie „Cicha noc… najpiękniejsze kolędy” usłyszymy kolędy polskie w opracowaniu Andrzeja Borzyma na chór i orkiestrę w wykonaniu Chóru Kameralnego Collegium Musicum i Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Janusza Wilińskiego, kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru Dziewczęcego Cantabile PSM I i II st. w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Chóru Collegium Baccalarum pod dyrekcją Agaty Wilińskiej, a także wiązankę kolęd w opracowaniu Tomasza Michalaka w wykonaniu Chóru Warsztatowego i Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Janusza Wilińskiego

 

 

 

Agata i Janusz Wilińscy

To uznani dyrygenci i chórmistrzowie, absolwenci dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), osoby charyzmatyczne pełne pasji i energii. W czasach dynamicznego rozwoju technologii i szybkiego tempa życia propagują działalność chóralną, pokazując, jak piękna jest muzyka. Poza prowadzeniem chórów zasiadają w jury konkursów, prowadzą warsztaty chóralne w kraju i za granicą. Biorą udział w rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych i edukacyjnych jako dyrygenci i animatorzy kultury muzycznej, specjaliści, którzy znają tajemnicę zarażania swą pasją chórzystów i prowadzenia ich do sukcesów. Ich pasji i talentowi Chór Kameralny Collegium Musicum, Dziewczęcy Chór Cantabile PSM I i II st. oraz Olsztyński Chór Collegium Baccalarum zawdzięczają wiele wspaniałych artystycznych wydarzeń, ciekawych znajomości i wielkich zaszczytów w najbardziej prestiżowych konkursach i na festiwalach w Polsce i Europie m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Chorwacji, Czarnogórze, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, Watykanie, we Włoszech i USA. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną wielokrotnie byli nagradzani m.in. przez Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna. Wyróżnieni laurem „Najlepszy z Najlepszych” przyznanym przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Nagrodą Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w Dziedzinie Sztuk Muzycznych, tytułem Ikony Warmii i Mazur, Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Chór Kameralny Collegium Musicum

Zespół został utworzony i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku. Dyrygentem chóru jest od 1984 roku Janusz Wiliński. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Od momentu powstania chór wykonał kilkaset koncertów w kraju i za granicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Przygotował i zaprezentował również kilkadziesiąt dzieł oratoryjno- kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie. Zespół jest posiadaczem licznych nagród, wśród których warto wymienić Srebrną Lutnię, zdobytą w 1997 roku na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat oraz nagrodę Fryderyk 2010 w kategorii Muzyka Poważna – Album Roku – Muzyka Chóralna i Oratoryjna za płytę Missa Pro Pace, Missa Stella Maris (Feliks Nowowiejski). Chór posiada Złotą i Platynową Płytę (2006, 2008) przyznaną przez Związek Producentów Audio Video za płytę Cicha noc… najpiękniejsze kolędy.

 

 

Chór Dziewczęcy „Cantabile”

Działający od blisko 33 lat zespół jest znany i doceniany nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Tworzą go entuzjastki muzyki chóralnej – uczennice i absolwentki PSM I i II st. w Olsztynie. Chór od początku istnienia aktywnie bierze udział w wydarzeniach artystycznych miasta, regionu i kraju, należy do grona najbardziej utytułowanych chórów dziewczęcych w Polsce. Pod kierownictwem swojej dyrygentki dr Agaty Wilińskiej został laureatem kilkunastu europejskich konkursów i festiwali chóralnych. Wysoki poziom i aktywność zespołu zostały zauważone także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, Fundację Środowisk Twórczych – Talent Roku, Radę Organizacji Pozarządowych, Specjalne Wyróżnienie w konkursie „Godni Naśladowania”, Certyfikat Skarbnicy Kultury Narodowej w 100-letnią rocznicę Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Chór koncertował w Austrii, Belgii, Czechach, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech, na Słowacji, we Włoszech i w Rosji.

 

 

Olsztyński Chór Collegium Baccalarum

Zespół działający przy Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” wkracza w 36. rok swojej działalności. Gdy w październiku 1987 roku grupa zapaleńców powoływała go do życia, miał to być zespół śpiewających nauczycieli, dziś tworzą go amatorzy, fascynacji muzyki i śpiewu chóralnego z różnych środowisk zawodowych. Repertuar chóru to bogaty wybór utworów wokalnych od renesansu do czasów współczesnych, dzieła sakralne i świeckie, kompozycje poważne i popularne. Być może dzięki tej wszechstronności pracę chóru doceniła publiczność Austrii, Belgii, Czech, Czarnogóry, Francji, Litwy, Macedonii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Watykanu i Włoch. Chór jest laureatem wielu festiwali i konkursów.

 

 

Chór Warsztatowy
Chór złożony z uczestników IV Chóralnych Warsztatów Chóralnych, organizowanych od 2018 roku przez Olsztyńskie Towarzystwo Muzyczne i prowadzonych przez Agatę i Janusza Wilińskich. Stowarzyszenie osiągnęło cel, jakim było wprowadzenie warsztatów kolędowych do stałego cyklu wydarzeń kulturalnych województwa warmińsko-mazurskiego. W projekcie uczestniczyli mieszkańcy Olsztyna, Klewek, Mrągowa, Morąga, Korsz, Kętrzyna, Tomaszkowa, Świętajna, Ostródy, Dywit, Stawigudy, Dorotowa, Gutkowa, Działdowa, Trękuska, Szczytna, Nowej Wsi, ale również Poznania i Warszawy. Projekt został wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij