22 grudnia 2023
piątek
godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii
CICHA NOC… najpiękniejsze kolędy
Orkiestra Kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Zespół Smyczkowy ABSOLWENT
Chór Kameralny Collegium Musicum
Chór Dziewczęcy Cantabile PSM I i II st. w Olsztynie
Olsztyński Chór Collegium Baccalarum
Janusz Wiliński i Agata Wilińska – dyrygenci i kierownictwo chórów
Janusz Ciepliński – prowadzenie koncertu
Program:
Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM
Janusz Wiliński – dyrygent
Anioł pasterzom mówił, Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy, W dzień Bożego Narodzenia, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Do szopy, hej pasterze, Jezus malusieńki
Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM a’ cappella
Janusz Wiliński – dyrygent
Lulajże Jezuniu, Cicha noc
Olsztyński Chór COLLEGIUM BACCALARUM
Agata Wilińska – dyrygent
Gdy się Chrystus rodzi z towarzyszeniem organów
Szczedryk a’cappella
Mizerna cicha z towarzyszeniem fortepianu i skrzypiec
Chór Dziewczęcy CANTABILE PSM I i II st w Olsztynie
Agata Wilińska – dyrygent
Hola, hola pasterze z pola, Za kim tęsknisz Pasterzu
Hej, w dzień narodzenia
Gwiazdy na kiju – wszystkie chóry
Chór Warsztatowy
Janusz Wiliński – dyrygent
Wiązanka Kolęd – opr. Tomasz Michalak
Północ już była, Dlaczego dzisiaj, Wesołą nowinę, Z narodzenia Pana, Bóg się rodzi
20 lat temu Chór Kameralny Collegium Musicum prowadzony przez Janusza Wilińskiego zawiązał Olsztyńskie Towarzystwo Muzyczne, którego celem jest popularyzacja różnych gatunków muzyki, a w szczególności śpiewu chóralnego, wszechstronne działanie na rzecz podnoszenia kultury muzycznej społeczeństwa, pielęgnowanie tradycji muzycznych Warmii i Mazur oraz upowszechnianie dorobku artystycznego zespołów muzycznych działających na terenie naszego województwa. To właśnie OTM w 2018 roku zorganizowało po raz pierwszy otwarte dla wszystkich Kolędowe Warsztaty Chóralne prowadzone przez chórmistrzów Agatę i Janusza Wilińskich. Chórzystom towarzyszą nauczyciele i uczniowie PSM I i II st. w Olsztynie oraz muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W warsztatach już po raz czwarty wzięła udział ponad 130-osobowa grupa chórzystów z całego województwa warmińsko-mazurskiego.
W koncercie „Cicha noc… najpiękniejsze kolędy” usłyszymy kolędy polskie w opracowaniu Andrzeja Borzyma na chór i orkiestrę w wykonaniu Chóru Kameralnego Collegium Musicum i Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Janusza Wilińskiego, kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru Dziewczęcego Cantabile PSM I i II st. w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Chóru Collegium Baccalarum pod dyrekcją Agaty Wilińskiej, a także wiązankę kolęd w opracowaniu Tomasza Michalaka w wykonaniu Chóru Warsztatowego i Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Janusza Wilińskiego
To uznani dyrygenci i chórmistrzowie, absolwenci dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), osoby charyzmatyczne pełne pasji i energii. W czasach dynamicznego rozwoju technologii i szybkiego tempa życia propagują działalność chóralną, pokazując, jak piękna jest muzyka. Poza prowadzeniem chórów zasiadają w jury konkursów, prowadzą warsztaty chóralne w kraju i za granicą. Biorą udział w rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych i edukacyjnych jako dyrygenci i animatorzy kultury muzycznej, specjaliści, którzy znają tajemnicę zarażania swą pasją chórzystów i prowadzenia ich do sukcesów. Ich pasji i talentowi Chór Kameralny Collegium Musicum, Dziewczęcy Chór Cantabile PSM I i II st. oraz Olsztyński Chór Collegium Baccalarum zawdzięczają wiele wspaniałych artystycznych wydarzeń, ciekawych znajomości i wielkich zaszczytów w najbardziej prestiżowych konkursach i na festiwalach w Polsce i Europie m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Chorwacji, Czarnogórze, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, Watykanie, we Włoszech i USA. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną wielokrotnie byli nagradzani m.in. przez Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna. Wyróżnieni laurem „Najlepszy z Najlepszych” przyznanym przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Nagrodą Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w Dziedzinie Sztuk Muzycznych, tytułem Ikony Warmii i Mazur, Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chór Kameralny Collegium Musicum
Zespół został utworzony i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku. Dyrygentem chóru jest od 1984 roku Janusz Wiliński. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Od momentu powstania chór wykonał kilkaset koncertów w kraju i za granicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Przygotował i zaprezentował również kilkadziesiąt dzieł oratoryjno- kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie. Zespół jest posiadaczem licznych nagród, wśród których warto wymienić Srebrną Lutnię, zdobytą w 1997 roku na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat oraz nagrodę Fryderyk 2010 w kategorii Muzyka Poważna – Album Roku – Muzyka Chóralna i Oratoryjna za płytę Missa Pro Pace, Missa Stella Maris (Feliks Nowowiejski). Chór posiada Złotą i Platynową Płytę (2006, 2008) przyznaną przez Związek Producentów Audio Video za płytę Cicha noc… najpiękniejsze kolędy.
Działający od blisko 33 lat zespół jest znany i doceniany nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Tworzą go entuzjastki muzyki chóralnej – uczennice i absolwentki PSM I i II st. w Olsztynie. Chór od początku istnienia aktywnie bierze udział w wydarzeniach artystycznych miasta, regionu i kraju, należy do grona najbardziej utytułowanych chórów dziewczęcych w Polsce. Pod kierownictwem swojej dyrygentki dr Agaty Wilińskiej został laureatem kilkunastu europejskich konkursów i festiwali chóralnych. Wysoki poziom i aktywność zespołu zostały zauważone także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, Fundację Środowisk Twórczych – Talent Roku, Radę Organizacji Pozarządowych, Specjalne Wyróżnienie w konkursie „Godni Naśladowania”, Certyfikat Skarbnicy Kultury Narodowej w 100-letnią rocznicę Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Chór koncertował w Austrii, Belgii, Czechach, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech, na Słowacji, we Włoszech i w Rosji.
Olsztyński Chór Collegium Baccalarum
Zespół działający przy Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” wkracza w 36. rok swojej działalności. Gdy w październiku 1987 roku grupa zapaleńców powoływała go do życia, miał to być zespół śpiewających nauczycieli, dziś tworzą go amatorzy, fascynacji muzyki i śpiewu chóralnego z różnych środowisk zawodowych. Repertuar chóru to bogaty wybór utworów wokalnych od renesansu do czasów współczesnych, dzieła sakralne i świeckie, kompozycje poważne i popularne. Być może dzięki tej wszechstronności pracę chóru doceniła publiczność Austrii, Belgii, Czech, Czarnogóry, Francji, Litwy, Macedonii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Watykanu i Włoch. Chór jest laureatem wielu festiwali i konkursów.
Chór Warsztatowy
Chór złożony z uczestników IV Chóralnych Warsztatów Chóralnych, organizowanych od 2018 roku przez Olsztyńskie Towarzystwo Muzyczne i prowadzonych przez Agatę i Janusza Wilińskich. Stowarzyszenie osiągnęło cel, jakim było wprowadzenie warsztatów kolędowych do stałego cyklu wydarzeń kulturalnych województwa warmińsko-mazurskiego. W projekcie uczestniczyli mieszkańcy Olsztyna, Klewek, Mrągowa, Morąga, Korsz, Kętrzyna, Tomaszkowa, Świętajna, Ostródy, Dywit, Stawigudy, Dorotowa, Gutkowa, Działdowa, Trękuska, Szczytna, Nowej Wsi, ale również Poznania i Warszawy. Projekt został wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
