Repertuar

19 stycznia 2020

niedziela

godz. 11:00

sala koncertowa filharmonii

kup bilet

Koncert rodzinny – „Rodzinne kolędowanie”

Benedykt Błoński – dyrygent
Rodzina Panasiuków:

Agnieszka Panasiuk – fortepian,

Paweł Panasiuk – wiolonczela,

Alexandra Panasiuk – skrzypce,

Piotr Panasiuk – skrzypce
Chór Cantores Varmienses (przygotowanie – Benedykt Błoński)

 

W programie najpiękniejsze kolędy i pastorałki polskie


Benedykt Błoński

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) powrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Do 2009 roku pracował z Chórem im. prof. Wiktora Wawrzyczka, z którym brał udział w wielu konkursach i festiwalach, krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (pierwsze miejsca, złote medale, a także Grand Prix), by następnie zająć się prowadzeniem chóru Cantores Varmienses.

W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD. Prowadził także setki koncertów, nie tylko w Polsce (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna, Litwa, Białoruś, USA, Portugalia), z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania utworów.

Benedykt Błoński od lat współpracuje z zagranicznymi chórami, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jury licznych konkursów i festiwali chóralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Był dyrektorem artystycznym warsztatów chóralnych Eurochor 2001 czy Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej „In Terra Pax”. Jest członkiem International Choir Olympic Council i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Pracownik naukowy w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (od 2012 roku dziekan wydziału), recenzent wielu prac doktorskich, habilitacyjnych i na tytuł profesora, promotor prac doktorskich, członek Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2009–2020. Wykładowca dyrygowania i metodyki prowadzenia chórów na podyplomowych studiach chórmistrzostwa i emisji głosu przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
W 1999 roku otrzymał z rąk prezydenta Rzeczypospolitej tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

 

Chór Cantores Varmienses

Chór powstał w październiku 2009 roku i jest najmłodszym, amatorskim, aktywnie działającym zespołem chóralnym w Olsztynie. Jego skład tworzą studenci, nauczyciele, prawnicy oraz pracownicy sektora publicznego. Od początku istnienia dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest prof. Benedykt Błoński. W 2016 roku przyjął nazwę Cantores Varmienses.

Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, z którą wykonał dziesiątki koncertów z muzyką wokalno-instrumentalną, m.in.: Carmina burana Carla Orffa, Requiem d-moll, Msza C-dur „Koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa pro pace, Angelus, Victoria Wojciecha Kilara, IX Symfonia Ludwiga van Beethovena, Te Deum Marca-Antoine’a Charpentiera, Stabat Mater Franza Schuberta, Missa pro pace op. 49 nr 3 Feliksa Nowowiejskiego, Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, Symfonia „Fatima” Henryka Jana Botora (prawykonanie światowe), Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego, opery: Tosca Giacoma Pucciniego i Traviata Giuseppe Verdiego, Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Amahl i nocni goście Gian Carla Menottiego, operetki: Księżniczka Czardasza Imrego Kálmána, Zemsta nietoperza Johanna Straussa, musical Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka.

Repertuar urozmaica program a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów, zawsze zbierający pochlebne recenzje krytyków muzycznych w kraju i za granicą. Prezentowany był m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie (Rosja), Grodnie (Białoruś), Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), Barcelonie (Hiszpania) oraz w Porto (Portugalia).
O klasie chóru świadczą werdykty jury międzynarodowych konkursów chóralnych. Podczas Balkan Folk Festival 2010, który odbywał się w Primorsko i Kiten (Bułgaria), warmińscy kantorzy zajęli pierwsze miejsce w kategorii chórów mieszanych, zaś w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Lloret de Mar i Barcelonie (2014) zdobyli złote medale w kategoriach musica sacra i pop music. Do swoich sukcesów mogą także zaliczyć drugie miejsce w kategorii folk w konkursie chóralnym w Pacos de Ferreira (Portugalia) w 2019 roku.

W grudniu 2017 roku, na zaproszenie Polonii amerykańskiej, chór Cantores Varmienses udał się do Nowego Jorku, by podczas 9 koncertów, m.in. w polskim konsulacie, siedzibie ONZ, Centrum Polsko-Słowiańskim, klubach seniora, kościołach i szkołach, zaprezentować polskiej i amerykańskiej publiczności rodzime kolędy i pastorałki. Rokrocznie artyści biorą udział w charytatywnych koncertach, pomagając w zbiórce funduszy na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella (utwory polskich i obcych kompozytorów, od muzyki dawnej do współczesnej, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, kolędy i pastorałki ze wszystkich stron świata) i wokalno-instrumentalny, o wysokim stopniu trudności świadczy o znakomitej pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij