Repertuar

2 czerwca 2019

niedziela

godz. 11:00

sala koncertowa filharmonii

kup bilet

Koncert rodzinny – Anna Dereszowska i „New Art Ensemble”

Wystąpią:

Anna Dereszowska – śpiew, prowadzenie koncertu
Anna Wandtke-Wypych – skrzypce
Mirosław Feldgebel – fortepian
Piotr Kopietz – akordeon
Grzech Piotrowski – saksofony
Sebastian Wypych – kontrabas, kierownictwo artystyczne

 

Koncert rodzinny dedykujemy najmłodszym słuchaczom, których zapraszamy wraz z całymi rodzinami.   Przygotowaliśmy dla całych rodzin specjalny koncert, w którym wystąpi zespół „New Art Ensemble” pod kierownictwem kontrabasisty Sebastiana Wypycha. Śpiewającą solistką, która także poprowadzi koncert będzie znana aktorka filmowa Anna Dereszowska. Repertuar, który zaprezentują artyści to najbardziej znane melodie z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów TV dla dzieci. Duża część z nich pochodzi ze znanych i lubianych przez dzieci filmów z postaciami z  telewizyjnej „Dobranocki” – a są nimi: Miś Colargol, o Miś Uszatek, Baltazar Gąbka, Pszczółka Maja, Rumcajs, Koziołek Matołek, Reksio, Wilk i Zając. W programie koncertu usłyszymy także melodie z filmów: Zaczarowany ołówek, Listonosz Pat czy Muppet Show i inne.

 

Muzyczny niezbędnik młodego widza czyli podróż z sentymentem w plecaku

Skoro okazja tak szczególna, przygotowaliśmy dla Was specjalny koncert, w którym wystąpi zespół New Art Ensemble pod kierownictwem kontrabasisty Sebastiana Wypycha. Repertuar, który usłyszycie, może być dla Was nie lada zaskoczeniem – będą to bowiem najbardziej znane melodie z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Duża część z nich to znane i lubiane dobranocki.

Zapewne pamiętacie misia Colargola – to postać występująca w serii filmów animowanych, którą stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine w latach pięćdziesiątych XX wieku. Dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barillé na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w wytwórni Se-ma-for w Łodzi powstał serial lalkowy. Kierownikiem artystycznym, współautorem scenariusza oraz autorem scenografii był Tadeusz Wilkosz, któremu zawdzięczamy Colargola w takiej właśnie postaci. Muzykę do serialu skomponowali: Mireille Hartuch i Jean Michel Defaye. Miś z filmu znany jest w Polsce i Francji jako Colargol, natomiast w USA i Wielkiej Brytanii jako Barnaby, a w Kanadzie jako Jeremy. Oprócz pięćdziesięciu trzech odcinków serialu Przygody Misia Colargola (lata 1967–1974), powstały trzy pełnometrażowe filmy kinowe zmontowane z materiałów z serialu (1976, 1978, 1979).

 

Kolejny znany miś to Uszatek – postać z telewizyjnego serialu animowanego i książek dla dzieci. Powstał w 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo gościł głównie w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem; później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na języki obce. Prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Miś Uszatek był bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. W szybkim tempie powstawały filmy z jego udziałem na wszystkie możliwe okazje i wszystkie pory roku. Popularność napędziła produkcję i w efekcie do 1987 roku powstały sto cztery odcinki tego serialu, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce w rankingu ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do Bolka i Lolka, którzy byli bohaterami stu pięćdziesięciu odcinków i dwóch filmów pełnometrażowych). Sto cztery filmy z Misiem Uszatkiem w roli głównej stanowiły materiał na pełne dwa lata cotygodniowej emisji dobranocek w TVP. Potem nadawany był także w innych stacjach. Słynną piosenkę z czołówki („Na dobranoc – dobry wieczór, miś pluszowy śpiewa wam”) oraz strofę śpiewaną na koniec każdego odcinka („Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci”) napisali Janusz Galewicz (słowa) i Piotr Hertel (muzyka), a zaśpiewał Mieczysław Czechowicz.

 

Czy pamiętacie Baltazara Gąbkę? To jeden z głównych bohaterów serii książek Stanisława Pagaczewskiego. Profesor Gąbka był naukowcem, specjalistą od żab latających, uosobieniem humanizmu i typowych cech uczonego, żyjącego w pewnym oderwaniu od rzeczywistości. Ze względu na oryginalność, poczucie humoru oraz umiejętne wykorzystanie tradycyjnych motywów (książę Krak, Smok Wawelski) powieść zdobyła sobie wśród młodych czytelników ogromną popularność. W utworze zostały umiejętnie skomponowane w spójną całość schematy powieści szpiegowskiej i podróżniczej. Sukces pierwszej książki i opartego na niej filmu skłonił autora do napisania dalszego ciągu przygód profesora Gąbki. Były to powieści Misja profesora Gąbki (1975) oraz Profesor Gąbka i latające talerze. W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstały także dwa rysunkowe seriale animowane według książek Pagaczewskiego: Porwanie Baltazara Gąbki (1969–1970) oraz Wyprawa Profesora Gąbki (1978–1980), przyjęte przez widzów równie ciepło jak książki.

 

Któż z nas nie pamięta Reksia? Ten sympatyczny piesek został wymyślony przez reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka, natomiast twórcą muzyki był Zenon Kowalowski. Serial powstawał w latach 1967–1988 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i liczy sześćdziesiąt pięć odcinków. Każdy z nich opowiada o przygodach łaciatego kundelka Reksia oraz jego licznych przyjaciół – kur, kotów, innych psów, a także jego opiekunów. Istnieje też angielska wersja serialu oraz seria gier komputerowych poświęconych temu uroczemu psiakowi, a w Bielsku-Białej aktualnie powstaje pomnik Reksia, który stanie na skwerze obok głównego deptaku w mieście.

 

Nie wiem, czy wiecie, ale bajki o słynnej Pszczółce Mai to animowany serial produkcji… japońskiej! Składał się z dwóch serii po pięćdziesiąt dwa odcinki i był bardzo popularny w Polsce w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Oparty został na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, po raz pierwszy wydanej w 1912 roku, a zaadaptowanej na serial w 1975 roku. Bajka otrzymała dobrą oprawę muzyczną czeskiego kompozytora Karela Svobody. Główny temat to słynna piosenka śpiewana w polskiej wersji przez Zbigniewa Wodeckiego. Natomiast w wersji niemieckiej wykonywał ją znany i lubiany także w Niemczech czeski idol Karel Gott, który oczywiście nagrał równolegle wersję w języku ojczystym oraz po słowacku.

 

Zaczarowany ołówek to animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964–1976, opowiadający o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomagał zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysowali, ożywało i stawało się prawdziwe. Scenariusze poszczególnych odcinków były pisane wg pomysłów Adama Ochockiego; autorem projektów plastycznych był Karol Baraniecki, a twórcami muzyki: Zbigniew Czernelecki i Waldemar Kazanecki.

 

Serial animowany wytwórni The Walt Disney Company, Kacze opowieści (ang. Duck Tales, 1987–1990) składał się aż ze stu odcinków, a powstawał w latach 1987–1990. Była to przygodowa kreskówka o podróżach i poszukiwaniu skarbów, pełna zagadekprzeszłości i magii. Poszczególne odcinki serialu oparto przede wszystkim na komiksach Carla Barksa, a część była inspirowana klasycznymi dziełami literackimi i filmowymi. Głównymi postaciami serialu byli: Sknerus McKwacz oraz siostrzeńcy Kaczora Donalda – tu wyjątkowo postaci trzecioplanowej. W 1990 roku powstał film pełnometrażowy Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy, będący zakończeniem serialu.

 

The Muppet Show to brytyjsko-amerykański program telewizyjny w formie serialu, którego głównymi bohaterami były muppety, lalki wymyślone przez Jima Hensona. Do każdego programu zapraszano sławnego gościa ze świata filmu lub muzyki i były to jedyne osoby w ludzkiej postaci. The Muppet Show był emitowany w latach 1976–1981. Program zdobył wiele nagród m. in. Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji dla najlepszej komedii telewizyjnej. Ta sama akademia w 1976 roku najlepszym aktorem telewizyjnym uznała żabę konferansjera – Kermita.

 

Warto napisać jeszcze kilka słów o Waszych innych ulubieńcach: Gumisiach, Smerfach, Wilku i Zającu, bohaterach Ulicy Sezamkowej, Strażaku Samie, Listonoszu PacieBudowniczym Bobie, ale… brakuje już miejsca. Dlatego tym serdeczniej zapraszamy na koncert, który za pomocą muzyki przeniesie Was w świat ulubionych bohaterów z telewizyjnego ekranu.

 

 

KARTY

Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” oraz programem „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY”

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij