Repertuar

2 kwietnia 2023

niedziela

godz. 20:00

Bazylika katedralna św. Jakuba w Olsztynie

Koncert pasyjny – Bazylika katedralna św. Jakuba w Olsztynie

Dyplomantka Wydziału Dyrygentury AM w Bydgoszczy: Agnieszka Kowalik – dyrygent (z klasy prof. Piotra Sułkowskiego)
Monika Sendrowska – sopran
Magdalena Pluta – mezzosopran
Klaudyna Żołnierek – teorba, basso continuo
Adam Kowalski – pozytyw
Chór Dziewczęcy CANTABILE PSM I i II st. w Olsztynie – przygotowanie Agata Wilińska
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

W programie:
Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater

 

Naiwna prostota tekstu sekwencji Stabat Mater kontrastuje w sposób niezwykły z sytuacją graniczną, o której opowiada mnich Jacopone da Todi, prawdopodobny autor słów. Głębia bólu jest tym dotkliwsza, im bardziej bezpośrednio i prostszymi słowami zostaje opisana. Gdy przeczyta się uważnie, zwrotka po zwrotce, słowa sekwencji i zrozumie emocje w nich zawarte, trudno się dziwić niezwykłej popularności Stabat Mater – ten XIII-wieczny tekst o Matce bolejącej pod krzyżem, na którym wisi Syn, opracowywany był przez kompozytorów wszystkich epok. Jedną z najpopularniejszych do dziś wersji stworzył śmiertelnie chory, 25-letni Giovanni Battista Pergolesi. I już te okoliczności sprawiły, że dzieło obrosło legendą. Ale i sam utwór jest wyjątkowy – to bodaj pierwszy przykład kompozycji religijnej, w której wykorzystany został idiom operowy. Tradycjonaliści uważali dokonanie Pergolesiego wręcz za wulgarne, krytykowali styl galant nie przystający do powagi treści religijnej. Ale opracowanie ostatecznie trafiło w gusta większości odbiorców i miało więcej wydań drukowanych, niż jakakolwiek inna kompozycja XVIII wieku. Pergolesi odszedł od dawnych wzorców polifonicznej muzyki kościelnej i stworzył utwór o przejrzystej fakturze, wirtuozowski, lekki, niezwykle melodyjny, by nie powiedzieć zmysłowy. Jak pisał Dariusz Czaja, Stabat Mater jest dziełem „nadzwyczajnej czułości i wyrazistej ekspresji, […] o przejmujących fragmentach dramatycznych przełamywanych łagodną kantyleną. To prawdziwie święty teatr muzyczny, który głębokimi korzeniami sięga w neapolitańską ziemię. A jednocześnie muzyka ta nie przestaje być ani przez chwilę uniwersalna, trafia może zwłaszcza do tych, którzy postrzegają chrześcijaństwo w jego »horyzontalnym« wymiarze, którzy uważają, że – jak pisał Herling, neapolitańczyk – nade wszystko »jest to religia cierpienia i cierpiących«”.

 

Agnieszka Kowalik – dyrygentka

Urodziła się w 1994 roku. Ukończyła studia licencjackie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr. hab. Marcina Wawruka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest także absolwentką studiów magisterskich w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr. hab. Ryszarda Zimaka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studiów licencjackich na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. dr. hab. Piotra Sułkowskiego, gdzie obecnie kontynuuje naukę na w/w kierunku na studiach magisterskich.

 Od 2020 roku jest dyrygentem Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Warszawie, a rok później rozpoczęła współpracę z Chórem i Orkiestrą I i II st. w Państwowej Szkole Muzycznej w Grudziądzu.

 Do jej najważniejszych osiągnięć należą: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „Konfrontacje Młodych Chórmistrzów” w Bydgoszczy (2016), wyróżnienie w konkursie na wybitne dzieło dyplomowe w roku akademickim 2015/2016 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Srebrne Pasmo w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2021 oraz 2022 roku z Bielańskim Zespołem Wokalnym oraz w 2022 roku z Chórem i Orkiestrą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, dyrygowanie orkiestrą podczas nagrań do płyty zespołu Tylko Ty w Studiu S2 Polskiego Radia w Warszawie.

 Od kilku lat prowadzi warsztaty wokalno-instrumentalne podczas warsztatów muzycznych „Wakacje z nutkami”.

 Skomponowała i wykonała muzykę do podcastu CrazyBirdPodcast (Georgia, Stany Zjednoczone), a sama została zaproszona jako gość do emisji 5 odcinka 1 sezonu (2021). W 2022 roku w Warszawie przygotowywała chór i dyrygowała nim podczas spektaklu słowno-muzyczego W sercu Kobiety Niepodległej w reżyserii Artura Bocheńskiego.

 

 

Monika Sendrowska – sopran
Ukończyła Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie fortepianu Marzenki Bieńkuńskiej oraz eksternistycznie śpiew solowy pod opieką Izabeli Stefańskiej. Absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w kl. fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego oraz absolwentka z wyróżnieniem Wydziału Wokalno-Aktorskiego w kl. śpiewu dr hab. Alicji Rumianowskiej. Po studiach pracowała nad techniką śpiewu u Aleksandry Chacińskiej oraz Urszuli Borzdyńskiej. Doskonaliła swoje umiejętności również w mistrzowskich kursach wokalnych m.in. u prof. H. Januszewskiej, Teresy Żylis-Gary, prof. R. Minkiewicza, prof. I. Kłosińskiej, prof. J.Rappe, prof. A. Radziejewskiej, A. Zubel, prof. U.Kryger, P. Esswooda. W VIII 2010 brała udział w kursie muzyki współczesnej Erasmus IP Project w Tallinie. Jej debiut operowy to partia Amora w studenckim spektaklu operowym „Orfeusz i Eurydyka” Ch.W. Glucka w marcu 2013 roku. W tym samym roku została finalistką II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie. Podczas 5. Letniej Akademii Śpiewu brała udział w V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Impressio Art” – Sopot 2013, gdzie otrzymała Nagrodę Publiczności dla najpiękniejszego głosu z trójmiasta. W II 2014 r. brała udział w Mistrzowskich Kursach Festiwalu Łańcuch XI. Pierwszy recital dyplomowy ze śpiewu to rola Despiny w operze „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (VI 2014 r.).

W  2014 roku wystąpiła w spektaklu „Gianni Schicchi” wystawionego na deskach Opery Kameralnej w Warszawie, reż. N. Kozłowska i dyr. R. Kłoczko, w ramach projektu Scena Młodych. W 2015 r. ukończyła dwusemestralne Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pracując z wyśmienitymi profesorami śpiewu z kraju i świata. We IX 2015 uzyskała nagrodę dla głosu koloraturowego na X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ZŁOTE GŁOSY. W V 2016 roku brała udział w koncercie Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej śpiewając „Fragments” E. Sikory i współpracując z kompozytorką. W XI 2016 r. została finalistką IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. W IV 2017 r. uzyskała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Z Skwary w Mławie oraz dyplom uznania za wyróżniające się wykonanie pieśni K. Szymanowskiego „Samotny księżyc” z cyklu „Pieśni księżniczki z baśni” op.31 nr 1. We IX 2017r. w Międzynarodowym Konkursie „Złote Głosy” została finalistką oraz dostała nagrodę specjalną za wykonanie polskiego utworu. Od 2018 r . współpracuje z Operą Bałtycką biorąc udział w spektaklach edukacyjnych dla dzieci oraz w operowych prelekcjach „Opera?Si!” Jerzego Snakowskiego . W VI 2019 r. zajęła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Belliniego w Katanii. Od 2019 r. pracuje w Szkole Muzycznej im. Z. Noskowskiego w Gdyni. W 2020 r. nawiązała współpracę z Filharmonią Śląską wykonując prawykonanie Pieśni “Podróż długa” na sopran i baryton prof. Knapika. W I 2021 r. otrzymała wyróżnienie na Konkursie Ars et Gloria w Katowicach oraz nagrodę specjalną Filharmonii Śląskiej. W 2020 r. rozpoczęła pracę w charakterze pedagoga fortepianu na Wydziale wokalno-aktorskim w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki.

W 2020 roku nagrała utwór „Podróż długa” prof. Kanpika wraz z T.Rakiem oraz Kameralną Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją M. Tomasiewicza na płycie „Górecki Knapik. Master and Apprentice. When Songs are Sung” wydanej przez firmę dux. W 2021 r. zajęła II miejsce na III Konkursie Wokalnym im. Carla Loewego w Szczecinie. W 2022 r. nagrała utwór „Pneuma” na sopran i taśmę Krzysztofa Olczaka na płycie „Dreaming electroacoustic works” wydaną przez firmę Opus Series.

 

Magdalena Pluta – kontralt

Urodzona w 1993 roku w Olsztynie. Ukończyła PSM I i II st. im Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie Izabeli Stefańskiej. Absolwentka studiów I i II stopnia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Izabeli Kłosińskiej. W latach 2015–2017 uczestniczyła w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Swój warsztat doskonaliła podczas kursów wokalnych prowadzonych przez wybitnych śpiewaków: Jerzego Mechlińskiego, Ryszard Karczykowskiego, Ewę Podleś.

W 2017 roku zadebiutowała w produkcji Dutch National Opera & Ballet w partii Arianny w Madrygałach Monteverdiego w reżyserii Pierre’a Audiego i pod kierownictwem muzycznym Christophe’a Rousetta oraz La morte d’Orfeo S. Landiego (2018), gdzie kreowała postać Calliope. Wystąpiła w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncercie Mistrz i młode talenty ze specjalnym udziałem Tomasza Koniecznego i pod dyrekcją Michała Klauzy. Wykonała tam partię Erdy z IV aktu Złota Renu Wagnera. Śpiewała z Tomaszem Koniecznym duet Erdy i Wotana z III aktu Zygfryda Wagnera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej podczas recitalu tego znakomitego śpiewaka.

W latach 2018–2019 podczas Festiwalu Oper Barokowych Dramma per musica w Warszawie wcieliła się w postać Galatei w Aci, Galatea e Polifemo G.F. Haendla. Od 2019 roku występuje w takich produkcjach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, jak: Carmen Bizeta jako Mercedes, Czarodziejski flet Mozarta jako Trzecia Dama, Les Noces Igora Strawińskiego wykonując partię mezzosopranu, Borysie Godunowie Mussorgskiego jako Fiodor oraz w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego jako Olga, a także w Mocy przeznaczenia Verdiego jako Curra.

Z dzieł koncertowych, które wykonywała, można wymienić: Missa pro pace W. Kilara, Litanie ostrobramskie S. Moniuszki, Oratorium na Boże Narodzenie C. Saint-Saënsa, Mszę Nelsońską J. Haydna, Magnificat J.S. Bacha, Requiem W.A. Mozarta oraz Petite Messe Solenelle G. Rossiniego.

 

Chór Dziewczęcy „Cantabile” PSM I i II st. w Olsztynie pod dyrekcją Agaty Wilińskiej

Chór Dziewczęcy „Cantabile”, działający od blisko 33 lat, to zespół znany i doceniany nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Tworzą go entuzjastki muzyki chóralnej – uczennice i absolwentki PSM I i II st. w Olsztynie. Chór od początku istnienia aktywnie bierze udział w wydarzeniach artystycznych miasta, regionu i kraju.

Pod kierownictwem swojej dyrygentki dr Agaty Wilińskiej został laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach i na festiwalach w Polsce i Europie, takich jak: Grand Prix i Rubinowa Lutnia – Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat (2013), Grand Prix Ogólnopolski Festiwal „O Warmio moja miła” (2010, 2016, 2022), Grand Prix – Międzynarodowy Turniej Chórów o Miecz Juranda (Jerutki 2018), srebrny i złoty medal – Międzynarodowy Konkurs Mundi Cantat (Czechy 2003, 2005), złoty medal – Międzynarodowy Festiwal Chóralny Festa Choralis (Słowacja 2007), I miejsce – European Music Festival for Young People (Belgia 2008, 2012), II miejsce – Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Brucknera (Austria 2009), trzy złote dyplomy – Międzynarodowy Konkurs  Chóralny Canco Mediterrania Lloret de Mar, Barcelona (Hiszpania 2014, 2018), trzy złote dyplomy i nagroda specjalna Jury – Międzynarodowy Konkurs Chóralny Chorus Inside Croatia (Chorwacja 2016), srebrny i złoty dyplom oraz Nagroda Specjalna – Międzynarodowy Konkurs Chóralny Praga Cantat (Czechy 2017), dwa złote dyplomy oraz Nagroda Specjalna – Międzynarodowy Konkurs Chóralny Cantu Gaudeamus (Białystok 2019), I miejsce i złoty dyplom oraz nagroda specjalna – Ogólnopolski Konkurs Chórów (Wysoka 2020), złoty dyplom – World Peace Choral Festival (Wiedeń 2021), I miejsce i złoty dyplom – Międzynarodowy Konkurs Chóralny Varsovia Cantat (Warszawa 2023).

Wysoki poziom i aktywna działalność zespołu zostały zauważone także przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, Fundację Środowisk Twórczych – Talent Roku, Radę Organizacji Pozarządowych – specjalne wyróżnienie w konkursie „Godni Naśladowania”, Certyfikat Skarbnicy Kultury Narodowej w 100-letnią rocznicę Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Agata Wilińska

Chórmistrzyni, pedagog, animatorka amatorskiego ruchu chóralnego, doktor sztuk muzycznych, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest nauczycielem dyplomowanym w PSM I i II st. w Olsztynie oraz prezesem Olsztyńskiego Towarzystwa Muzycznego.

W czasach dynamicznego rozwoju technologii i szybkiego tempa życia propaguje działalność chóralną, pokazując, jak piękna jest muzyka. Zaraża pasją śpiewania zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Zasiada w jury konkursów chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne w kraju i za granicą, bierze udział w rozmaitych przedsięwzięciach edukacyjnych i artystycznych jako dyrygentka i animator kultury muzycznej.

Swoją działalność artystyczną rozpoczęła w 1982 roku jako chórzystka Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum” z którym koncertowała niemal w całej Europie oraz USA, zdobywając laury i wyróżnienia, m.in. platynową płytę za CD Cicha noc oraz nagrodę   Akademii Fonograficznej Fryderyk 2010 w kategorii album roku muzyka chóralna i oratoryjna (współpraca z Filharmonią Warmińsko-Mazurską).

Od roku 1990 prowadzi Chór Dziewczęcy „Cantabile” w PSM I i II st. w Olsztynie, od 1997 współpracuje jako dyrygent z chórem „Collegium Baccalarum”. Zespoły pod jej kierownictwem zdobywały nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, na Słowacji, w Rosji i we Włoszech.                                                                                                   Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną była nagradzana m.in. przez Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji, Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Jest laureatką Nagrody Indywidualnej Prezydenta Olsztyna im. F. Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych, Złotej Odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij