Repertuar

3 listopada 2023

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Koncert kameralny. La Sensible – Muzyka Dawna

Wprowadzenie do koncertu godz. 18.00, sala kameralna Filharmonii – Witold Paprocki

 

La Sensible – Muzyka Dawna

 

Kwartet La Sensible w składzie:
Helena Bregar – śpiew, deklamacja, taniec
Maria Wilgos – gitara barokowa, śpiew, flet
Klaudyna Żołnierek – teorba, perkusja
Anna Cierpisz – wiolonczela barokowa

 

Program:

Bartolomeo Tromboncino (1470-1535)
Ostinato vo’ seguire

 

Antoine Forqueray (1672-1745)
Chaconne La Buisson

 

Jehan de Chardavoine (ok. 1538-1580)
Mignonne, allons voir si la rose

 

Pierre Guédron (ok. 1566- ok. 1620)
Aux plaisirs, aux délices bergères… aria dworska na bazie bergamaski

 

Domenico Gabrielli (1651-1690)
Ricercar 1 ze zbioru Ricercari, canone e sonate per violoncello

 

Alessandro Piccinini (1566-1638)
Toccata IV intavolatura di liuto et di chitarrone, libro primo

 

Francesco Cavalli (1602-1676)
Alle ruine del mio regno recytatyw i aria Escuby z opery La Didone, akt I, scena 7 Llibre Vermell de Montserrat (manuskrypt z XIVw.) Ad mortem festinamus

 

Stefano Landi (1587-1639)
Passacaglia della vita

 

Giovanni Girolamo Kapsberger (1580-1651)
Toccata Arpeggiata, Passacaglia

 

Claudio Monteverdi (1567-1643)
Oblivion soave aria Arnalty z opery L’Incoronazione di Poppea (SV 308), akt 2, scena 12

________________________________________________

Jean Philippe Rameau (1683-1764)
La Furstemberg ze zbioru Les gentils Airs

 

Henri de Bailly (zm.1637)
Yo soy la locura

 

Gaspar Sanz (1640-1710)
Folias tradycyjna melodia meksykańska (son jarocho) La Caña

 

Marc-Antoine Charpentier (1643-1704)
Sans frayeur dans ce bois na bazie chaconny tradycyjna melodia wenezuelska Polo margariteño

 

Antoine Boesset (1587-1643)
Nos esprits libres et contents

 

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów: Mignonne, allons voir si la rose Pierra de Ronsard’a, Do snu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, O nietrwałej miłości rzeczy świata tego Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Nasza potrzeba pocieszenia jest niemożliwa do zaspokojenia Stiga Dagermana, oraz zaczerpniętych ze średniowiecznych manuskryptów: Carmina Burana oraz Llibre Vermell de Montserrat.

 

Muzyka dawna to nisza muzyki klasycznej, dlatego w przyjemnością przedstawiamy olsztyńskim melomanom ten mniej znany repertuar. W piątek 3.11. W eteryczny świat repertuaru XVI- i XVII-wiecznego wprowadzi nas kwartet La sensible w składzie: Helena Bregar – śpiew, deklamacja, taniec; Maria Wilgos – gitara barokowa, śpiew, flet; Klaudyna Żołnierek – teorba, perkusja; Anna Cierpisz – wiolonczela barokowa.

Po koncercie słuchacze staną się częścią tego wydarzenia, bowiem wykonawczynie poprowadzą warsztaty z tańca dawnego na estradzie Filharmonii.  Doświadczenie taneczne nie jest wymagane – artystki zapraszają wszystkich uczestników koncertu.

 

 

 

 

 

 

 

Kwartet La Sensible

„Wrażliwa” – tak przetłumaczyć można francuską nazwę grupy. „La Sensible” określa także zjawisko znane w muzyce jako „dźwięk prowadzący” skupiający w sobie napięcie i oczekiwanie.
Koncepcja zespołu narodziła się pod wpływem wieloletniej współpracy artystek na różnych płaszczyznach i w rozmaitych konfiguracjach.
Elementem łączącym te przedsięwzięcia był zwykle repertuar wykonywany na instrumentach historycznych.
Trzonem La Sensible jest żeński kwartet w składzie: Helena Bregar, Klaudyna Żołnierek, Maria Wilgos, Anna Cierpisz. Dla każdej z nich fascynacja muzyką dawną mogła mieć nieco inne korzenie – od potrzeby zrozumienia i odszyfrowania ukrytych w historycznych źródłach tajemnic, poprzez poszukiwanie autentyczności muzycznej i osobistej, aż po swobodę i kreatywność, wyzwoloną dzięki improwizacji. Każda z artystek, mając odmienną osobowość i własną historię do opowiedzenia, wnosi oryginalny pierwiastek do muzycznej tkanki zespołu.
W zależności od programu grupa występuje w zmiennym składzie: duecie, tercecie, kwartecie oraz w towarzystwie zaproszonych gości. Programy koncertowe La Sensible bazują przeważnie na kompozycjach renesansowych i barokowych. Przeplatają się w nich również utwory z innych epok i stylów, a także elementy tańca i teatru. Tym samym, historyczny repertuar staje się pretekstem do stworzenia nowoczesnego spektaklu, w którym tradycja ożywa dzięki twórczej pomysłowości młodych artystek.

 

 

 

KARTY


Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 30 zł, Dziecko – 15 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij