Repertuar

3 listopada 2023

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Koncert kameralny. La Sensible – Muzyka Dawna

La Sensible – Muzyka Dawna

Kwartet La Sensible w składzie:
Helena Bregar – śpiew, gitara renesansowa, taniec
Klaudyna Żołnierek – lutnia, teorba
Maria Wilgos – gitara barokowa, śpiew
Anna Cierpisz – wiolonczela barokowa, viola da gamba

 

W programie koncertu m.in.:
Marc-Antoine Charpentier
Joseph Chabanceau de la Barre
Pierre Guédron, Antoine Forqueray

 

 

Kwartet La Sensible

„Wrażliwa” – tak przetłumaczyć można francuską nazwę grupy. „La Sensible” określa także zjawisko znane w muzyce jako „dźwięk prowadzący” skupiający w sobie napięcie i oczekiwanie.
Koncepcja zespołu narodziła się pod wpływem wieloletniej współpracy artystek na różnych płaszczyznach i w rozmaitych konfiguracjach.
Elementem łączącym te przedsięwzięcia był zwykle repertuar wykonywany na instrumentach historycznych.
Trzonem La Sensible jest żeński kwartet w składzie: Helena Bregar, Klaudyna Żołnierek, Maria Wilgos, Anna Cierpisz. Dla każdej z nich fascynacja muzyką dawną mogła mieć nieco inne korzenie – od potrzeby zrozumienia i odszyfrowania ukrytych w historycznych źródłach tajemnic, poprzez poszukiwanie autentyczności muzycznej i osobistej, aż po swobodę i kreatywność, wyzwoloną dzięki improwizacji. Każda z artystek, mając odmienną osobowość i własną historię do opowiedzenia, wnosi oryginalny pierwiastek do muzycznej tkanki zespołu.
W zależności od programu grupa występuje w zmiennym składzie: duecie, tercecie, kwartecie oraz w towarzystwie zaproszonych gości. Programy koncertowe La Sensible bazują przeważnie na kompozycjach renesansowych i barokowych. Przeplatają się w nich również utwory z innych epok i stylów, a także elementy tańca i teatru. Tym samym, historyczny repertuar staje się pretekstem do stworzenia nowoczesnego spektaklu, w którym tradycja ożywa dzięki twórczej pomysłowości młodych artystek.

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij