Repertuar

28 maja 2021

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Koncert dyplomantów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie

Grzegorz Brajner – dyrygent

Dyplomanci PSM II stopnia w Olsztynie

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Julitta Pałys – prowadzenie

 

Program:

G.Bizet – Uwertura do opery Carmen

Aleksander Łachacz – fortepian / nauczyciel: Marzenka Bieńkuńska

Johann Sebastian Bach: Koncert d-moll BWV 1052 na fortepian, orkiestrę i b.c. /cz. I

Karolina Kulbacka – obój / nauczyciel: Jacek Kulig

Alessandro Marcello: Koncert d-moll na obój i orkiestrę smyczkową

Hanna Tarnowska – śpiew / nauczyciel: Ewa Alchimowicz-Wójcik

Wolfgang Amadeus Mozart – Aria Cherubina Voi che sapete z II aktu opery Wesele Figara (B)

Adam Chromy – trąbka /nauczyciel: Janusz Ciepliński

Johann Nepomuk Hummel: Koncert Es-dur na trąbkę i orkiestrę / cz. I

Julia Mazurek – klarnet / nauczyciel: Mirosława Nowak-Dobrychłop

Carl Maria von Weber: Koncert klarnetowy nr 1 f-moll op. 73 /cz. I

Klara Mieruńska – śpiew /nauczyciel: Jolanta Sołowiej

Ludomir Różycki: Laleczki moje z operetki Lili chce śpiewać (C)

Patrycja Kołodziejska – flet / nauczyciel: Aleksandra Zinkiewicz

Carl Rainecke: Ballada d-moll op. 288 na flet i orkiestrę

Aleksandra Orzoł – flet /nauczyciel: Anna Kłosowska-Gryc

Francois Borne – Fantazja Carmen na flet i orkiestrę

 

 

Losy najsłynniejszych muzyków w historii są rozmaite – niektórzy mieli łatwy start, inni musieli od samego początku pokonywać liczne przeszkody. Johann Sebastian Bach urodził się w rodzinie, w której od pokoleń niemal wszyscy trudnili się uprawianiem muzyki. Nie mógł zostać nikim innym. Leopold Mozart, ojciec Wolfganga Amadeusa i Marii Anny, choć surowy, zrezygnował z własnej kariery, by poświęcić się rozwijaniu talentu swoich dzieci. Rodzeństwo Mendelssohnów – Felix i Fanny – dorastało w cieplarnianych warunkach. Od początku mieli wszystko, co potrzebne do tego, by zostać muzykiem (a nawet jeszcze więcej!). Z kolei ojciec Georga Friedricha Händla zabraniał mu muzykować, a matka Georga Philippa Telemanna skonfiskowała mu wszystkie instrumenty i odesłała do szkoły, która miała mu wybić z głowy muzykę. Ale prawdziwy talent i pasja do muzykowania zawsze się obronią.

Zapewne historie tegorocznych absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie są różne, choć wszyscy mocno wierzymy w to, że każdy z tych młodych ludzi od samego początku otrzymał wsparcie w domu i trafił wyłącznie na znakomitych pedagogów. Z całą pewnością wszyscy mogą pochwalić się nieprzeciętnym talentem, potrafią również pracować więcej i systematyczniej niż ich rówieśnicy. Ponadto w roku szkolnym 2020/2021 musieli wykazać się wyjątkową siłą, która pozwoliła przezwyciężyć im rozmaite przeszkody związane z pandemią. Koncert dyplomantów to dla nich, ich rodzin i pedagogów, wielkie święto. Większość z absolwentów szkoły po raz pierwszy będzie mogła zaprezentować się szerokiej publiczności i zagrać z orkiestrą symfoniczną. Utwory, które wykonają – a wszystkie, bez wyjątku, należą do ścisłego kanonu literatury muzycznej – dobitnie świadczą o niezwykle wysokim poziomie, jaki reprezentują zarówno sami dyplomanci, jak i wysyłająca ich w świat olsztyńska szkoła muzyczna.

 

 

Grzegorz Brajner – dyrygent
Regularnie współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu i Mazowieckim Teatrem Muzycznym. Swoje bogate doświadczenie w dziedzinie opery zdobywał najpierw w Operze Krakowskiej, gdzie kolejno pełnił funkcje akompaniatora baletu, korepetytora solistów oraz asystenta kierownika muzycznego.
Był beneficjentem programu Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Uczestniczył w przygotowaniu 25 premier operowych, współpracując z wieloma solistami, reżyserami, choreografami oraz zespołami artystycznymi.
W 2017 objął kierownictwo muzyczne premiery Mały Kominiarczyk B. Brittena w Operze Śląskiej w Bytomiu. W 2014 r. koordynując współpracę Akademii Muzycznej w Krakowie i Opery Krakowskiej doprowadził do polskiego prawykonania utworu Frankenstein!! HK Grubera, który został zaprezentowany w formie spektaklu w inscenizacji i reżyserii Roberta Drobniucha.
W repertuarze koncertowym dyrygował orkiestrami Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Filharmonii Krakowskiej.
Prowadził również prawykonania utworów polskiej kompozytorki Anny Sowy (Essen 2015 r., Łódź 2016 r.)
Jeszcze jako student krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa prof. Jerzego Katlewicza) współpracował z orkiestrą młodzieżową POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, następnie został dyrygentem orkiestry Szkoły Muzycznej II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, z którą koncertował m.in. w Konzerthalle Bamberg w Niemczech. Uczestniczył w licznych kursach dla dyrygentów pod kierunkiem uznanych pedagogów, m.in. Colina Mettersa, Gabriela Chmury. W 2011 r. znalazł się w grupie 20 dyrygentów zakwalifikowanych do udziału w kursie prowadzonym przez Bernarda Haitinka w ramach Lucerne Festival.
Jest dwukrotnym laureatem stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso za szczególne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu Erasmus zrealizował semestr studiów we Frankfurcie n. Menem w klasie dyrygentury prof. Wojciecha Rajskiego.

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij