27 maja 2022

Yuriy Rizun – dyrygent

Dyplomanci PSM II st. w Olsztynie

Julitta Pałys – prowadzenie

Wiktoria Jeleniewska – flet (nauczyciel Simona Kassak-Hajny)

Frantiszek Benda – Koncert e-moll, cz. I

Szymon Byliński – wiolonczela (nauczyciel Ewa Parkasiewicz)

Max Bruch – Kol Nidrei op. 47

Stanisław Dołgań – puzon (nauczyciel Rafał Krauze)

Lars-Erik Larsson – Concertino for trombone and string orchestra op. 45 nr 7

Magdalena Nikołajuk – fortepian (nauczyciel Marzenka Bieńkuńska)

Camille Saint-Saëns – II Koncert fortepianowy g-moll op.22, cz. I

Justyna Barańska – fortepian (nauczyciel Bogusława Borkowska)

Felix Mendelssohn Bartholdy – Koncert g-moll op. 25, cz. I

Przemysław Sternik – gitara (nauczyciel Adam Giska)

Heitor Lobos – Koncert na gitarę, cz. II

Żaneta Żokowska – śpiew (nauczyciel Ewa Alchimowicz-Wójcik)

Wolfgang Amadeus Mozart – aria Zuzanny  z opery Wesele Figara: Un moto di gioia

Emilian Ciapała – śpiew  (nauczyciel Aleksandra Gudzio)

Wolfgang Amadeus Mozart – aria Papagena z opery Czarodziejski flet – Ein Mädchen oder Weibchen

Losy najsłynniejszych muzyków w historii są rozmaite – niektórzy mieli łatwy start, inni musieli od samego początku pokonywać liczne przeszkody. Johann Sebastian Bach urodził się w rodzinie, w której od pokoleń niemal wszyscy trudnili się uprawianiem muzyki. Nie mógł zostać nikim innym. Leopold Mozart, ojciec Wolfganga Amadeusa i Marii Anny, choć surowy, zrezygnował z własnej kariery, by poświęcić się rozwijaniu talentu swoich dzieci. Rodzeństwo Mendelssohnów – Felix i Fanny – dorastało w cieplarnianych warunkach. Od początku mieli wszystko, co potrzebne do tego, by zostać muzykiem (a nawet jeszcze więcej!). Z kolei ojciec Georga Friedricha Händla zabraniał mu muzykować, a matka Georga Philippa Telemanna skonfiskowała mu wszystkie instrumenty i odesłała do szkoły, która miała mu wybić z głowy muzykę. Ale prawdziwy talent i pasja do muzykowania zawsze się obronią.

Zapewne historie tegorocznych absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie są różne, choć wszyscy mocno wierzymy w to, że każdy z tych młodych ludzi od samego początku otrzymał wsparcie w domu i trafił wyłącznie na znakomitych pedagogów. Z całą pewnością wszyscy mogą pochwalić się nieprzeciętnym talentem, potrafią również pracować więcej i systematyczniej niż ich rówieśnicy. Ponadto w roku szkolnym 2021/2022 musieli wykazać się wyjątkową siłą, która pozwoliła przezwyciężyć im rozmaite przeszkody związane z pandemią. Koncert dyplomantów to dla nich, ich rodzin i pedagogów, wielkie święto. Większość z absolwentów szkoły po raz pierwszy będzie mogła zaprezentować się szerokiej publiczności i zagrać z orkiestrą symfoniczną. Utwory, które wykonają – a wszystkie, bez wyjątku, należą do ścisłego kanonu literatury muzycznej – dobitnie świadczą o niezwykle wysokim poziomie, jaki reprezentują zarówno sami dyplomanci, jak i wysyłająca ich w świat olsztyńska szkoła muzyczna.

Yuriy Rizun

Ukończył Narodową Akademię Muzyczną im. M. Łysenki we Lwowie w klasie skrzypiec u prof. Lidii Szutko. Po studiach pracował w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej we Lwowie oraz w Orkiestrze Symfonicznej, K&K Philharmoniker. Jako muzyk tych zespołów wielokrotnie brał udział w licznych tournée po krajach Europy Zachodniej. W latach 2009–2010 wystepował z Hansem Libergiem, znanym holenderskim artystą kabaretowym. Od 2012 roku do dziś zatrudniony jest jako skrzypek w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. W 2018 roku ukończył studia licencjackie, a w 2020 roku – studia magisterskie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. dr hab. Piotra Sułkowskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

KARTY

Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 22 zł, Dziecko – 11 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.