22 czerwca 2023

Koncert dyplomantów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Olsztynie

Helena Sinisalo (Finlandia) – dyrygent
Dyplomanci PSM II st. w Olsztynie

Laura Jastrzębska – flet (nauczyciel: Simona Kassak-Hajny)

Paul Tafanell – Fantazaja nt. opery C. M. Webera Wolny strzelec

Zofia Chmielewska – flet (nauczyciel: Aleksandra Zinkiewicz)

Charles Gounod – Concertino

Emilia Wachowska – skrzypce (nauczyciel: Dominika Krauze)

Henryk Wieniawski – Legenda op. 17

Dagmara Michalak – wiolonczela (nauczyciel: Ewa Parkasiewicz)

Anton Dvořak – Rondo g op. 94

Hanna Wereda – wiolonczela (nauczyciel: Sylwia Bronecka)

Camille Saint-Saëns: Koncert amoll cz.1

Helena Wereda – kontrabas (nauczyciel: Tadeusz Korpal)

Sergiusz Kusewicki – Koncert fis-moll cz. II

Anna Zielnik – kontrabas (nauczyciel: Maciej Niedźwiedź)

Domenico Dragonetti – Koncert na kontrabas i orkiestrę smyczkową A, cz. I

Paweł Żyłowski – gitara (nauczyciel: Piotr Nowakowski)

Heitor Villa-Lobos – Concerto for Guitar and Orchestra, część III

Dominika Kulmaczewska – klarnet (nauczyciel: Cezary Gryc)

Karol Kurpiński – Koncert B

Mikołaj Pliś – klarnet (nauczyciel: Mirosława Nowak-Dobrychłop)

Artie Shaw – Koncert B

Mateusz Kubat – waltornia (nauczyciel: Liliana Przyborowska)

Richard Strauss – Koncert Es nr 1, cz. III

Ewa Parkasiewicz – prowadzenie

Zapewne historie tegorocznych absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie są różne, choć wszyscy mocno wierzymy w to, że każdy z tych młodych ludzi od samego początku otrzymał wsparcie w domu i trafił wyłącznie na znakomitych pedagogów. Z całą pewnością wszyscy mogą pochwalić się nieprzeciętnym talentem, potrafią również pracować więcej i systematyczniej niż ich rówieśnicy. Koncert dyplomantów to dla nich, ich rodzin i pedagogów, wielkie święto. Większość z absolwentów szkoły po raz pierwszy będzie mogła zaprezentować się szerokiej publiczności i zagrać z orkiestrą symfoniczną. Utwory, które wykonają – a wszystkie, bez wyjątku, należą do ścisłego kanonu literatury muzycznej – dobitnie świadczą o niezwykle wysokim poziomie, jaki reprezentują zarówno sami dyplomanci, jak i wysyłająca ich w świat olsztyńska szkoła muzyczna.

Helena Sinisalo – dyrygentka

Od 1994 roku prowadzi klasę trąbki w East Helsinki Music Institute, wykłada również (od 2016 roku) w Akademii Muzycznej im. Jeana Sibeliusa. Studiowała dyrygenturę u Jormy Panuli. Prowadziła orkiestry symfoniczne w Skandynawii i innych krajach europejskich. Od 1995 roku regularnie prowadzi dwa młodzieżowe zespoły dęte w East Helsinki Music Institute. Grała na trąbce w wielu orkiestrach symfonicznych i teatrach fińskich, a także w Ladies First – składającym się wyłącznie z kobiet fińskim big-bandzie. Jest autorką dwóch podręczników do nauki gry na trąbce.

KARTY

Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 30 zł, Dziecko – 15 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.