11 stycznia 2019
piątek
godz. 19:00
sala koncertowa filharmonii
Kolory karnawału
Tomasz Szymuś – dyrygent
Katarzyna Dereń – śpiew
Jacek Kotlarski – śpiew
Sekcja rytmiczna w składzie:
Piotr Mania, Piotr Filipowicz, Sebastian Frankiewicz
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to dekady nieustannie inspirujące świat kultury popularnej. Pełna śmiałości i kolorów moda, odwołująca się do wyrazistych subkultur, powstanie grup muzycznych uznawanych dziś za kultowe, rozkwit wielu gatunków, między innymi R&B, soulu i disco, przełamywanie kolejnych barier związanych z uprzedzeniami rasowymi, obyczajowymi, seksistowskimi – wszystko to owoce tamtych „wspaniałych, szalonych lat”. Wydawałoby się, że na ten temat powiedziano i napisano już wszystko, a jednak stylistyka „lata miłości” i „gorączki sobotniej nocy” wciąż powraca do nas w nowych odsłonach – a kiedy znajdziemy lepszą okazję do poddania się temu szaleństwu niż w karnawale?
Tomasz Szymuś prowadząc koncerty chętnie sięga po utwory z tamtych dekad, zarówno polskie jak zagraniczne. Wszak najbardziej lubimy te piosenki, które dobrze znamy – najlepiej o tym świadczą różnego rodzaju rankingi i listy przebojów wszech czasów: nieustająco zwyciężają w nich utwory sprzed lat. Podczas karnawałowego koncertu w wykonaniu wokalistów: Katarzyny Dereń i Jacka Kotlarskiego z towarzyszeniem sekcji rytmicznej i orkiestry symfonicznej filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Tomka Szymusia usłyszymy zarówno utwory przedwojenne i nawiązujące do nich – tango Fanny Gordon Ostatnia noc oraz kompozycję Tomasza Szymusia Tormenta instrumental tango – jak i pochodzące z XXI wieku, takie jak aranżacja przeboju z repertuaru Krzysztofa Kiljańskiego i Kayah Prócz ciebie nic. Sam dyrygent tak mówi o wykonywanym przez zespół repertuarze: „Muzyka, którą gram z orkiestrą, jest na wpół elegancka, a na wpół rozrywkowa”. Największą część wieczoru zajmą więc rozkołysane, taneczne przeboje oraz muzyka filmowa.
Zespoły orkiestrowe pod dyrekcją Tomasza Szymusia grają z lekkością i pasją, a wykonywane przez nich aranżacje sprawiają ogromną przyjemność zarówno publiczności jak i muzykom. Przemieszczać się będziemy pomiędzy światem filmów Disneya a przygodami Agenta 007. Usłyszymy dwie nieśmiertelne ballady: Beauty and the Beast Alana Menkena z filmu Piękna i Bestia oraz Can You Feel The Love Tonight Eltona Johna z Króla Lwa. Brzmienie ikonicznych kompozycji Johna Barry’ego z filmów Operacja Piorun i Pozdrowienia z Rosji ukontentuje szczególnie tych, którzy uważają, że „jedyny słuszny” Bond ma twarz Seana Connery’ego. Klasykę polskiej piosenki przypomną aranżacje Niech żyje bal Seweryna Krajewskiego i Agnieszki Osieckiej oraz Ktoś między nami z repertuaru Anny Jantar. Setki różnych wykonań miała piosenka It’s Oh So Quiet – pierwsza była wersja Betty Hutton, najbardziej efektowna – Björk, ale warto przypomnieć, że anglojęzyczny utwór sam w sobie jest coverem niemieckiej piosenki z 1948 roku Und jetzt ist es still.
Najbardziej dodającymi energii na Nowy Rok utworami będą radosne, porywające do tańca, idealne do wspólnego śpiewania i tańca przeboje czarnoskórych artystek: Street Life Randy Crawford, przypomniane ostatnio dowcipnie w znakomitym serialu Better Call Saul, oraz nieśmiertelne We Are Family ze złotej ery disco, założonego przez filadelfijskie siostry zespołu Sister Sledge. Usłyszymy także utwór You Will Never Find Lou Rawlesa, nazywanego „gentlemanem rhythm & bluesa”. W tym samym duchu utrzymana jest pulsująca w rytmie lat siedemdziesiątych kompozycja Tomasza Szymusia Few Days in Dubai. A kto uważa, że sala filharmonii nie jest miejscem na radosne podrygiwanie, niech potraktuje koncert w wykonaniu solistów, filharmoników warmińsko-mazurskich i sekcji rytmicznej pod dyrekcją Tomasza Szymusia jako uwerturę do szalonej karnawałowej nocy na parkiecie.
Tomasz Szymuś
Pochodzący z Olsztyna artysta jest założycielem złożonej z czołowych polskich muzyków sesyjnych Tomasz Szymuś Orkiestra. Wśród wielu artystów polskiej estrady, z którymi współpracował są m.in. Aleksandra Kurzak, Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Kayah, Maryla Rodowicz, Golec uOrkiestra, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak.
Jako dyrygent i aranżer realizuje oprawy muzyczne prestiżowych festiwali i imprez muzycznych takich, jak Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Sopocie Festival, Top Trendy czy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Współpracuje z Teatrem Szóste Piętro, Teatrem Muzycznym Roma, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką w Gdańsku. Jego zespół znany jest również z małego ekranu m.in. dzięki stałej współpracy z programem „Taniec z Gwiazdami”, w którym od kilku lat pojawia się za pulpitem dyrygenckim i dba o aranże wykonywanych na żywo utworów. Był kierownikiem muzycznym wielu programów telewizyjnych, m.in. „XFactor”, „Mam talent”, „Superstarcie”. Postać niezwykle lubiana i ceniona na polskiej scenie muzycznej.
Jacek Kotlarski
Wokalista, absolwent Liceum Muzycznego w klasie trąbki, Studium Piosenkarskiego w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu. Ukończył również Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Obecnie wykłada w klasie Stylistyki Musicalowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000–2007 współpracował z teatrem muzycznym Roma w Warszawie, gdzie brał udział w spektaklach Miss Sajgon, Grease, Koty, Taniec Wampirów. Jako wokalista sesyjny nagrywał z takimi gwiazdami, jak: Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiljański, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. Śpiewa w wielu programach telewizyjnych: „Taniec z Gwiazdami”, „Jak Oni Śpiewają”, „Tylko Nas Dwoje”. Wielokrotny uczestnik największych polskich festiwali muzyki rozrywkowej (w Opolu, Sopocie, Top Trendy i in.). Z wielkim powodzeniem zaśpiewał jako solista w projekcie symfonicznym u boku Johna Lorda (Deep Purple). Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej – śpiewał m.in. na deskach Filharmonii Narodowej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Bydgoskiej, wykonywał jedną z głównych ról w musicalu Swing w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W 2011 roku koncertował w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych Roy Thomson Hall w Toronto (Kanada). Wiosną 2012 roku ukazał się pierwszy solowy i autorski album wydany przez Polskie Radio Nigdy nie jest za późno.
Kasia Dereń
Jeden z najbardziej obiecujących i nietuzinkowych głosów polskiej estrady, genialna interpretatorka najpiękniejszych piosenek, obdarowana niezwykłą skalą i siłą wokalu. Kasia ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi gwiazdami. Wokalnie wspierała m.in. Natalię Przybysz, Paulinę Przybysz, Natalię Kukulską, Andrzeja Piasecznego, Kasię Cerekwicką, Justynę Steczkowską, Edytę Górniak, Anię Szarmach i wielu innych. Jest finalistką drugiej edycji „The Voice of Poland”.