Repertuar

15 października 2021

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Kameralnie, romantycznie

Yuriy Rizun – dyrygent

Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

 

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart:

– Adagio I Fuga c-moll KV 546

– Divertimento F-dur KV 138

– VI Serenada D-dur KV 239 Serenata notturna

E. Angerer / J. Haydn / L. Mozart – Symfonia dziecięca C-dur Kinder-Symphonie

 

 

Podobno najtrudniej jest zrobić dobrą komedię oraz napisać dobrą książkę dla dzieci. Śmiech trudniej wzbudzić niż łzy, a najmłodsi odbiorcy są zazwyczaj bardzo szczerzy. Podobnie rzecz się ma z klasycyzmem w ogóle, a z muzyką Mozarta w szczególe: pozornie prościutka i wdzięczna, kryje w sobie dużo więcej głębokiej mądrości niż dzieła bardziej monumentalne. Najtrudniejsza jest przecież prostota.

Alfred Einstein w monografii Wolfganga Amadeusa Mozarta tak pisał o zetknięciu się klasyka wiedeńskiego z twórczością Johanna Sebastiana Bacha: „Mozart był za wielkim i za subtelnym muzykiem, aby nie odczuć głęboko i boleśnie konfliktu wynikającego ze zderzenia się jego nawyków myślenia kategoriami stylu »galant« i »uczonego« z żywym stylem polifonicznym. […] Mozart nigdy nie uporał się całkowicie z tym przeżyciem, ale wzbogaciło ono jego wyobraźnię i wydało owoce w postaci coraz doskonalszych dzieł”. Jednym z nich jest Adagio i fuga c-moll KV 546, będące autorskim, poszerzonym o powolny wstęp opracowaniem Fugi na dwa fortepiany c-moll KV 246. Głęboki to zaiste ukłon w stronę Bacha: fuga przypomina te z Das wohltemperierte Klavier. Złowrogie i dramatyczne Adagio, utrzymane w tonacji c-moll, kojarzonej w XVIII wieku z wyznaniem miłości, a zarazem nieszczęśliwą miłością, zbudowane jest z kontrastów. Amerykański muzykolog i pianista Robert Levin napisał o nim: „Kanciaste eksplozje przeplatają się tu z momentami nieziemskiego uspokojenia; zawarte w Adagiu po równo brutalność i mistycyzm czynią następującą po nim Fugę prawdziwym ukojeniem”.

Słynne mozartowskie divertimenti salzburskie z 1772 roku to w istocie po prostu symfonie czy też sinfonie na instrumenty smyczkowe, napisane w stylu włoskim. Divertimento F-dur KV 138 – podobnie jak pozostałe utwory tego cyklu – składa się z trzech części. Szczególnym czarem wyróżnia się środkowe Andante, jak zwykle u Mozarta słodkie i budzące tęsknotę za jakimś utraconym rajem i dziecięcą niewinnością. Jednym z takich ziemskich rajów były dla Mozarta z pewnością Italia – badacze przypuszczają, że zamysł divertimenti spisanych w Salzburgu przyszedł Wolfgangowi do głowy podczas podróży z ojcem do Mediolanu. Mozart miał wtedy zaledwie 15 lat, ale warto pamiętać, jak wiele już zdołał dokonać. Pamiętajmy też o tym, że większość doświadczeń i nauki zdobył nie w murach szkolnych, ale podczas podróży po Europie. Jak prawdziwa gwiazda tworzył w niemal nieustającej drodze.

„Gdy odkorkowywano butelki / Jaśnie pan głośno przeżuwał, jaśnie pani gadała”, pisał W. H. Auden o serenadach Mozarta. Musimy pamiętać, że była to muzyka użytkowa, grana dosłownie „do kotleta” dla wyższych sfer, muzyczne tło dla smacznego obiadu. Utwór zazwyczaj wykonywano jednokrotnie i szybko o nim zapominano. Dziś nie musimy na szczęście być hrabiami, aby słuchać tych instrumentalnych perełek. „Mozart lubi w zimie wyczarować lato”, zauważa Alfred Einstein, pisząc o Serenadzie D-dur KV 239, przeznaczonej na dwoje koncertujących skrzypiec, altówkę i kontrabas „concertino”, orkiestrę smyczkową i kotły również „concertino”. Einstein dodaje jeszcze, że pod względem brzmienia i melodyki „Serenata notturna” to jedno z najbardziej zachwycających wczesnych dzieł Mozarta, a zarazem jedno z najdowcipniejszych. Słychać to szczególnie w części trzeciej – Rondzie z dwoma intermezzami. Pierwsze jest sztywno kroczącym menuetem, drugie – chłopskim allegrem. To zapewne cytaty doskonale kojarzone przez salzburską publiczność, których proweniencji niestety dziś nie znamy, ale i tak możemy się dobrze bawić. Wiadomo, że zabawa to sprawa wbrew pozorom bardzo poważna: jej znaczenia w życiu nie da się przecenić.

Symfonię dziecięcą, będąca w istocie kasacją, przez lata przypisywano Leopoldowi Mozartowi, podejrzewano o jej skomponowanie również Josepha Haydna i jego brata Michaela. Dziś przypuszcza się, że jej autorem był mnich benedyktyński Edmund Angerer, co nie przeszkadza cieszyć się tą czarującą kompozycją, rozpisaną na dziecięce instrumenty o tak miłym brzmieniu jak dzwonki, drzewo rurowe, zabawkowa trąbka, terkotka czy zabawkowe głosy ptaków. Ta prosta, ujmująca kompozycja umożliwia najmłodszym włączenie się w radość wspólnego muzykowania. Beztroski nastrój oddaje atmosferę przechadzki po lesie, gdzie odzywają się głosy kukułki, słowika, a za każdym zakrętem drogi może czekać przygoda. Niezależnie od tego, ile mamy lat, warto wracać do Symfonii dziecięcej, aby dać trochę radości drzemiącemu w nas dziecku.

 

Yuriy Rizun

Ukończył Narodową Akademię Muzyczną im. M. Łysenki we Lwowie w klasie skrzypiec u prof. Lidii Szutko. Po studiach pracował w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej we Lwowie oraz w Orkiestrze Symfonicznej ,K&K Philharmoniker. Jako muzyk tych zespołów wielokrotnie brał udział w licznych tournée po krajach Europy Zachodniej. W latach 2009–2010 wystepował z Hansem Libergiem, znanym holenderskim artystą kabaretowym. Od 2012 roku do dziś zatrudniony jest jako skrzypek w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. W 2018 roku ukończył studia licencjackie, a w 2020 roku – studia magisterskie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. dr hab. Piotra Sułkowskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

KARTY

Koncert objęty projektem „WARMIŃSKO-MAZURSKA KARTA SENIORA” (zniżka 50% od ceny biletu normalnego), programem  „WARMIA I MAZURY DLA DUŻEJ RODZINY” oraz programem „KARTA DUŻEJ RODZINY” (Pakiet rodzinny w cenach: Rodzic – 22 zł, Dziecko – 11 zł). Bilety w cenach specjalnych do nabycia tylko w kasie Filharmonii za okazaniem Kart.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska jest objęta wsparciem

ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij