Repertuar

10 listopada 2016

czwartek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Jubileusz 10-lecia kwartetu smyczkowego Avista

Kwartet smyczkowy Avista w składzie:

Marta Rusiniak – skrzypce

Olga Kłosowska – skrzypce

Katarzyna Lorek – altówka

Ewa Gawrońska – wiolonczela

 

W programie m.in.:

Giacomo Puccini – Crisantemi na kwartet smyczkowy

Dmitrij Szostakowicz – VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110
Largo
Allegro molto
Allegretto
Largo
Largo

W drugiej części koncertu obok Pań z Avista na estradzie pojawią się ich przyjaciele: Zespół Czerwony Tulipan oraz znakomity akordeonista Paweł Zagańczyk i kontrabasista Ewald Wawrzyniuk. Usłyszymy m.in. piosenki Olsztyn Kocham, Sarajewo, Pod Biczem Wichru, a także kompozycje Astora Piazzolli i Stinga.

 

Trzy dni!  Tyle zajęło napisanie Szostakowiczowi latem 1960 roku jednego z najwybitniejszych w historii muzyki kwartetów smyczkowych. W tym trwającym niespełna 20 minut pięcioczęściowym utworze zogniskował się geniusz artysty przyrównywanego z wielu powodów do W.A. Mozarta. Tak charakterystyczna dla Rosjanina głębia wyrazu oraz przejrzystość i jasność formy powalają słuchacza już od pierwszych chwil, skreślonych w oparciu o sekwencję dźwięków: d-es-c-h, nawiązujących do inicjałów kompozytora.

Między innymi ten właśnie milowy dla rozwoju XX-wiecznej kameralistyki utwór usłyszymy na koncercie zorganizowanym z okazji X jubileuszu kwartetu smyczkowego Avista. Tworzące zespół skrzypaczki – Olga Kłosowska i Marta Rusiniak, altowiolistka – Katarzyna Lorek i wiolonczelistka – Ewa Gawrońska są doskonale znane olsztyńskiej (i nie tylko) publiczności nie tylko z estrady naszej filharmonii, której orkiestrę symfoniczną współtworzą. Wiolinistki współpracują również z wieloma ważnymi artystami polskiej sceny muzycznej, zarówno klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Jubilatkom gratulujemy dotychczasowych sukcesów, życząc kolejnych, równie udanych lat w służbie Polihymnii!

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij