Repertuar

26 marca 2023

niedziela

godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

JAZZ w Filharmonii – Piotr Schmidt Quintet feat. Kęstutis Vaiginis – Komeda Nieznany 1967

Piotr Schmidt Kwintet

Piotr Schmidt – trąbka
Kęstutis Vaiginis – saksofon
Paweł Tomaszewski – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja

 

W październiku w 1967 Krzysztof Komeda w Niemczech, w Baden-Baden, stworzył projekt z cyklu jazz i poezja Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą.

Płyta Meine Süsse Europäische Heimat została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do lmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby. Z korespondencji Komedy z producentem płyty Joachimem Ernstem Berendtem wynikało, że powstało więcej utworów, niż znalazło się na płycie.
W liście Komeda prosił Berendta, aby ten zamienił niektóre kompozycje. Berendt odmówił argumentując to tym, iż pewne wiersze bardziej oddają europejski charakter płyty. I to był jedyny ślad…

Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy 6 kompozycji Komedy z projektu Moja słodka europejska ojczyzna, które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie.

Po ponad pół wieku, publiczność może podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy Moja słodka europejska ojczyzna. Piotr Schmidt podjął się opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki. Powstały dzieła wybitne. Wszyscy muzycy wręcz niewiarygodnie wyczuli ducha muzyki Komedy.
Dodatkowo w projekcie prezentowane są dwa znane utwory z Mojej słodkiej europejskiej ojczyzny – Lament nad Europą i Po katastroe. Stanowią one pewnego rodzaju łącznik między dwiema częściami dzieła Komedy.

 

„Piotr Schmidt wraz z przyjaciółmi oddał hołd
Krzysztofowi Komedzie w 90. rocznicę jego śmierci
w sposób absolutnie genialny. Wydaje się,
że nasza europejska ojczyzna czekała na tę muzykę…”

Krzysztof Balkiewicz
Prezes Stowarzyszenia Opieki
Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy

 

 

https://www.facebook.com/piotrschmidtmusic

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij