Repertuar

16 września 2022

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Inauguracja 77. sezonu artystycznego Filharmonii

Piotr Sułkowski – dyrygent

The Whoop Group
Skład zespołu:
Jakub Muras – saksofon sopranowy
Mateusz Dobosz – saksofon altowy
Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
Szymon Zawodny – saksofon barytonowy

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Janusz Ciepliński – prowadzenie

 

W programie:

Feliks Nowowiejski – Uwertura koncertowa Legenda Bałtyku op. 28

Antonio Vivaldi – Cztery pory roku (arr. Krzysztof Koszowski)

George Gershwin – Błękitna rapsodia (arr. Jakub Muras)

Maurice Ravel – Bolero

 

Przed koncertem o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Kobiece Spojrzenia” we foyer Filharmonii https://filharmonia.olsztyn.pl/wernisaz-wystawy-w-filharmonii/

 

Trzech wybitnych kompozytorów, trzy różne światy brzmieniowe, trzy wielkie przeboje muzyki klasycznej. Do tego czterech wyjątkowych saksofonistów oraz orkiestra symfoniczna. Inauguracja nowego sezonu artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zapowiada nadzwyczaj barwnie.

Rozpocznie się Czterema porami roku Antonia Vivaldiego czyli koncertami skrzypcowymi ze zbioru Il Cimento dell’Armonia e dell’Invenzione (Bitwa między harmonią a wyobraźnią). Dzieła te nie tylko otrzymały tytuły, lecz także są muzycznym odwzorowaniem anonimowych sonetów, których strofy zostały dokładnie przyporządkowane poszczególnym fragmentom muzyki. Cykl Vivaldiego, nieomal synonim muzyki „poważnej”, chyba każdy zna na pamięć, co w żaden sposób nie przeszkadza temu, by przypomnieć sobie, jak Vivaldi oddał dźwiękami wiosenny śpiew ptaków i szmer wody, dokuczliwe bzyczenie owadów i odgłosy letniej burzy, jesienne polowanie i taniec wieśniaków świętujących obfite zbiory, trzaskający mróz i zimowy wieczór przy ogniu, gdy za oknem prószy śnieg. Tym razem jednak słynne koncerty skrzypcowe usłyszymy w zaskakującym opracowaniu na cztery saksofony. To jeden z „numerów popisowych” The Whoop Group – kwartetu, który zachwyca mistrzostwem technicznym, pasją i wirtuozerią.

Zespół wykona również najsłynniejszy (obok kołysanki Summertime z opery Porgy & Bess) utwór George’a GershwinaBłękitną rapsodię. Utwór ten, inspirowany jazzem i bluesem, powstał w 1924 roku w ciągu zaledwie pięciu tygodni i szybko stał się synonimem muzyki amerykańskiej czy raczej nowojorskiej. Wykorzystany został w setkach filmów – być może najbardziej znanym przykładem jest tu początkowa scena Manhattanu Woody’ego Allena. Rozpoczynające dzieło słynne glissando na klarnecie nie znajdowało się w oryginalnej wersji utworu: Gershwin dodał je, kiedy usłyszał ćwiczącego między próbami klarnecistę Rossa Gormana. Partia fortepianu naśladuje swobodną jazzową improwizację, choć wszystko jest tu perfekcyjnie dopracowane.

Z kolei dziełem ikonicznym dla muzyki francuskiej pozostaje Bolero Maurice’a Ravela, które może stawać w szranki chyba tylko z Carmen Bizeta. Co ciekawe, oba utwory zainspirowane są kulturą hiszpańską. W przypadku Ravela ważną rolę odegrała jego matka, Baskijka z pochodzenia, która zaszczepiła synowi miłość do Iberii. Bolero mogłoby nigdy nie powstać, gdyby nie prawa autorskie: rosyjska baletnica Ida Rubinstein, początkowo zamówiła u Ravela orkiestrację suity fortepianowej Iberia Isaaca Albéniza, jednak z powodu problemów prawnych kompozytor zdecydował się napisać nowy utwór. Scena, którą tancerka przedstawiła Ravelowi, i która stanowi inspirację Bolera, przypomina trochę treść Carmen: zachęcona przez zgromadzonych w gospodzie rozochoconych mężczyzn, tancerka flamenco wskakuje na stół i wykonuje tam zmysłowy taniec. Niektórzy krytycy w powtarzalnej mechaniczności tej muzyki słyszą zapowiedź minimalizmu i kompozycji Steve’a Reicha, inni – echa barokowego basso ostinato. Wszyscy właściwie mają rację. A co o Bolerze mówił sam twórca? Nazywał je „studium instrumentacji” i „crescendo na orkiestrę”. Oto przez kwadrans orkiestra powtarza bez przerwy tę samą melodię w tonacji C-dur. Wolumen brzmienia nieustannie wzrasta, ale efekt crescenda uzyskany jest nie przez granie coraz głośniej, lecz przez dodawanie kolejnych instrumentów. Powstały w 1928 roku utwór do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością: francuskie stowarzyszenie autorów szacuje, że średnio co dziesięć minut ktoś na świecie rozpoczyna odtwarzanie lub wykonywanie Bolera, dlatego rozbrzmiewa ono nieprzerwanie.

 

 

The Whoop Group

„The Whoop Group to czterej niezwykle kreatywni wirtuozi saksofonu, którzy razem na scenie tworzą niebezpieczną broń muzyczną o potężnej sile rażenia…”.
(Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara)

The Whoop Group to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kwartetów saksofonowych na świecie. Zespół połączyła ze sobą nie tylko miłość do instrumentu oraz muzyki, ale także wieloletnia przyjaźń. Każdy członek zespołu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”. W lipcu 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta Crimes (ang. zbrodnie), za którą zostali nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii „Odkrycie Roku”. Międzynarodowy rozgłos przyniósł zespołowi singiel z tego albumu
z nagraniem Burzy Antonia Vivaldiego, które została w internecie odtworzone ponad 30 milionów razy.

Są ponadto zwycięzcami wszystkich konkursów kameralnych, w których wzięli udział. Wymienić można na przykład I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2017), Nagrodę Główną F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (2017), I nagrodę i Tytuł Mistrzów w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (2017).

The Whoop Group regularnie koncertuje głównie w Europie, a ich występy często określane są mianem „energetycznych spektakli muzycznych”. Zespół ma na swoim koncie występy na tak prestiżowych festiwalach jak Un Violon sur le Sable w Royan (Francja), gdzie występowali przed licząca ponad 50 tysięcy osób publicznością, Christopher Summer Music Festival w Wilnie (Litwa), festiwal La folle journee (edycja polska w Warszawie). Muzycy odbyli także trasę koncertową po Niemczech w ramach festiwalu Musik in den Hausern.

Jest to zespół pod wieloma względami niespotykany i niezwykły. Cała czwórka jest równie szalona, co ambitna. Nie boją się muzycznych wyzwań i nieustannie odkrywają przed słuchaczami coś nowego. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą często sami aranżują i komponują na swój skład instrumentalny. Z ogromną przyjemnością wykonują także inne gatunki muzyczne, takie jak jazz, muzyka filmowa, a nawet hip-hop.

Zespół współpracował przy okazji różnych projektów z takimi artystami, jak:
Jan A.P. Kaczmarek, L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, Maciej Obara, Krzysztof Herdzin, Dorota Miśkiewicz, Paweł Gusnar, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Kulig, Tamara Arciuch czy Magdalena Kumorek.

 

 

 

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij