26 czerwca 2022
niedziela
godz. 17:00
sala koncertowa Filharmonii
Hip-Hip-Chórra!!
Wykonawcy:
Marcin Wawruk – dyrygent
Marek Markiewicz – narrator
Tomasz Kaczmarek – fortepian
Andrzej Bukowski – klarnet
Adam Mieczykowski – perkusja
Celio de Carvalho – perkusjonalia
Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Południowej ProForma
Chór Cantabile Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. W Olsztynie (Agata Wilińska – kierownictwo artystyczne)
Chóry Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska:
Chór Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku (Jolanta Drużyńska – kierownictwo artystyczne)
Chór Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgierzu (Małgorzata Ciechańska – kierownictwo artystyczne)
Chór Izydorki Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach (Klaudia Szubert – kierownictwo artystyczne)
Chór Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Świerklanach (Maria Skrobol – kierownictwo artystyczne)
Chór Dziecięcy Rabki-Zdroju (Kinga Brandys-Wójciak – kierownictwo artystyczne)
Chór Dolce Canto Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy (Roksana Ptasznik – kierownictwo artystyczne)
Program:
M. Wawruk
Majowe trele, Elegia czerwcowa, Wiatr w lipcowe dnie oraz Wrześniowy spacer z cyklu Pogodynki bagatele onomatopeiczne na trzygłosowy chór mieszany
Hip-Hip-Chórra!! na chór dziecięcy, chór zmieszany i instrumentarium: Klara, Wyprawa do ucha, Batonika, Kolorowa mowa, Dino-dinozaury, Słoneczny madrygał, Urzędnik z Kurzętnika, Bóbr i ślimak, Gdzie jest Cyryl?, Wieńczysław Nieszczególny, Zielony Blues, Hip-Hip-Chórra!!
Koncert „Hip-Hip-Chórra!!” to przedsmak wakacyjnych przygód i zaproszenie do muzycznej zabawy wyśpiewane przez stu pięćdziesięciu młodych uczestników programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Usłyszą Państwo premierowe utwory chóralne, powstałe w wyniku współpracy olsztyńskich twórców – kompozytora Marcina Wawruka oraz arcymistrzów słowa: Krzysztofa D. Szatrawskiego i Marka Markiewicza – z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Błyskotliwe teksty oraz ich muzyczne transkrypcje, napisane na potrzeby chórów szkolnych, udowadniają, że sztuka wysoka nie musi być koturnowa i nieprzystępna, a poczucia humoru nie trzeba zostawiać w szatni przed wejściem na salę koncertową.
W pierwszej części koncertu zabrzmi wybór czterech bagatel onomatopeicznych na chór mieszany z cyklu Pogodynki w wykonaniu olsztyńskiego zespołu wokalnego ProForma. Utwory te, skomponowane do tekstów Krzysztofa D. Szatrawskiego i mające pobudzić wyobraźnię muzyczną młodych chórzystów, odwołują się do wrażeń i skojarzeń dźwiękowych związanych z kolejnymi miesiącami kalendarza i pełną garścią czerpią z bogactwa brzmień języka polskiego. Pieśni, oparte na młodzieńczym postrzeganiu świata, są rozpięte między umiłowaniem tradycji w poezji i w muzyce a niepohamowaną skłonnością do purnonsensowego wygłupu (który, nota bene, także jest częścią polskiej tradycji literackiej).
Program drugiej część koncertu zawiera cykl Hip-Hip-Chórra!! na chór dziecięcy, chór zmieszany i instrumentarium złożony z dwunastu utworów do tekstów Marka Markiewicza. Prezentacja piosenek chóralnych o zróżnicowanej stylistyce i nastrojach będzie okazją dla młodych artystów oraz ich słuchaczy do rozpoczęcia wielu muzycznych przygód. Sięgają one do codziennych dziecięcych doświadczeń w szkole i w domu, nawiązując także do postaci pamiętanych z klasycznych książek i filmów dla dzieci i młodzieży. Każdy z utworów korzysta z innych, często krańcowo odmiennych, inspiracji muzycznych: od mozartowskiego belcanto po współczesny hip-hop.
Chórom szkolnym, przybyłym do Olsztyna z całego kraju, towarzyszyć będą znakomici instrumentaliści oraz zespół wokalny ProForma pod kierownictwem Marcina Wawruka.
Współorganizatorami koncertu są:
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu,
Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie,
Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
