Repertuar

26 czerwca 2022

niedziela

godz. 17:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Hip-Hip-Chórra!!

Wykonawcy:
Marcin Wawruk – dyrygent
Marek Markiewicz – narrator
Tomasz Kaczmarek – fortepian
Andrzej Bukowski – klarnet
Adam Mieczykowski – perkusja
Celio de Carvalho – perkusjonalia
Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Południowej ProForma
Chór Cantabile Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. W Olsztynie (Agata Wilińska – kierownictwo artystyczne)

 

Chóry Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska:

Chór Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku (Jolanta Drużyńska – kierownictwo artystyczne)

Chór Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgierzu (Małgorzata Ciechańska – kierownictwo artystyczne)

Chór Izydorki Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach (Klaudia Szubert – kierownictwo artystyczne)

Chór Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Świerklanach (Maria Skrobol – kierownictwo artystyczne)

Chór Dziecięcy Rabki-Zdroju (Kinga Brandys-Wójciak – kierownictwo artystyczne)

Chór Dolce Canto Szkoły Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy (Roksana Ptasznik – kierownictwo artystyczne)

Program:

M. Wawruk

Majowe trele, Elegia czerwcowa, Wiatr w lipcowe dnie oraz Wrześniowy spacer z cyklu Pogodynki bagatele onomatopeiczne na trzygłosowy chór mieszany

 

Hip-Hip-Chórra!! na chór dziecięcy, chór zmieszany i instrumentarium: Klara, Wyprawa do ucha, Batonika, Kolorowa mowa, Dino-dinozaury, Słoneczny madrygał, Urzędnik z Kurzętnika, Bóbr i ślimak, Gdzie jest Cyryl?, Wieńczysław Nieszczególny, Zielony Blues, Hip-Hip-Chórra!!

 

 

 

 

Koncert „Hip-Hip-Chórra!!” to przedsmak wakacyjnych przygód i zaproszenie do muzycznej zabawy wyśpiewane przez stu pięćdziesięciu młodych uczestników programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Usłyszą Państwo premierowe utwory chóralne, powstałe w wyniku współpracy olsztyńskich twórców – kompozytora Marcina Wawruka oraz arcymistrzów słowa: Krzysztofa D. Szatrawskiego i Marka Markiewicza – z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Błyskotliwe teksty oraz ich muzyczne transkrypcje, napisane na potrzeby chórów szkolnych, udowadniają, że sztuka wysoka nie musi być koturnowa i nieprzystępna, a poczucia humoru nie trzeba zostawiać w szatni przed wejściem na salę koncertową.

W pierwszej części koncertu zabrzmi wybór czterech bagatel onomatopeicznych na chór mieszany z cyklu Pogodynki w wykonaniu olsztyńskiego zespołu wokalnego ProForma. Utwory te, skomponowane do tekstów Krzysztofa D. Szatrawskiego i mające pobudzić wyobraźnię muzyczną młodych chórzystów, odwołują się do wrażeń i skojarzeń dźwiękowych związanych z kolejnymi miesiącami kalendarza i pełną garścią czerpią z bogactwa brzmień języka polskiego. Pieśni, oparte na młodzieńczym postrzeganiu świata, są rozpięte między umiłowaniem tradycji w poezji i w muzyce a niepohamowaną skłonnością do purnonsensowego wygłupu (który, nota bene, także jest częścią polskiej tradycji literackiej).

Program drugiej część koncertu zawiera cykl Hip-Hip-Chórra!! na chór dziecięcy, chór zmieszany i instrumentarium złożony z dwunastu utworów do tekstów Marka Markiewicza. Prezentacja piosenek chóralnych o zróżnicowanej stylistyce i nastrojach będzie okazją dla młodych artystów oraz ich słuchaczy do rozpoczęcia wielu muzycznych przygód. Sięgają one do codziennych dziecięcych doświadczeń  w szkole i w domu, nawiązując także do postaci pamiętanych z klasycznych książek i filmów dla dzieci i młodzieży. Każdy z utworów korzysta z innych, często krańcowo odmiennych, inspiracji muzycznych: od mozartowskiego belcanto po współczesny hip-hop.

Chórom szkolnym, przybyłym do Olsztyna z całego kraju, towarzyszyć będą znakomici instrumentaliści oraz zespół wokalny ProForma pod kierownictwem Marcina Wawruka.

 

Współorganizatorami koncertu są:

Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu,

Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie,

Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij