11 czerwca 2023

Reżyseria: Anna Maria Kosik

Opieka artystyczna: Katarzyna Grabińska

Koordynacja: Monika Sobota

Tancerze, aktorzy, wokaliści:  tancerze grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych PRACOWNI TAŃCA PRYZMAT, artyści Fundacji ARToffNIA

Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

Partnerzy:  Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa

„Granice. Pod wspólnym niebem” to opowieść o pomijanych lub zapomnianych aspektach życia w społeczeństwie. W świecie opanowanym przez konsumpcjonizm, w którym każdy troszczy się o swoje „ja”, nie zważając na dobro ogółu, nie dbając o uważność w codziennych relacjach, zatrzymujemy się, by zadać fundamentalne pytania o istotę człowieczeństwa i nasze granice.

Czy Ziemia – nasz dom – uniesie kolejną próbę powrotu do najważniejszych wartości? Czy nieuchronnie pędzimy ku zgubie? A może raz jeszcze znajdziemy sposób, by odbudować to, co zepchnęliśmy w kąt i przytłoczyliśmy  technologią i plastikiem? Czy nauczymy się szanować granice naszej planety i istot na niej mieszkających?

Swoje pytania, wątpliwości i nadzieje zawieramy w formę najczulszego manifestu nawołując do spojrzenia szerzej i zobaczenia więcej. Do zachwytu nad życiem i każdym jego przejawem. Do ujrzenia piękna w źdźble trawy i ziarenku piasku. Zrozumienia, że każdy wdech i wydech to cud, który dopełnia się w każdym z nas indywidualnie, lecz pod wspólnym niebem.

Jak co roku Pracownia Tańca PRYZMAT oraz Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA przygotowują wspólne widowisko będące podsumowaniem całorocznej pracy artystycznej, w którym biorą udział wszyscy tancerze – profesjonaliści jak i amatorzy, artyści, pedagodzy, choreografowie działający w ramach zespołu i fundacji. Podczas tanecznego koncertu będzie można zobaczyć między innymi choreografie grup reprezentacyjnych oraz choreografie grup, których tancerze dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tańcem uzupełnione przez wokalistów oraz grupę aktorską pracującą na co dzień w fundacji.

„Nowa Ziemia”  fragmenty spektaklu Olsztyńskiego Teatru Tańca

Choreografia i reżyseria: Anna Krysiak
Kostiumy i scenografia: Anna Krysiak
Wykonanie: Anna Janczarek, Aleksandra Salej, Magdalena Widłak
Opieka artystyczna: Katarzyna Grabińska
Reżyseria świateł: Jerzy Świtoń
Plakat: Mateusz Obarek
Foto: Arek Stankiewicz
Video: Rafał Kotyrba
Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

Spektakl Olsztyńskiego Teatru Tańca pt. „NOWA ZIEMIA” porusza kwestię naszego istnienia i jego oddziaływania na Ziemię, bez względu na to co wydarza się na świecie i wokół nas. Najważniejsze jest jak my reagujemy na to wszystko i jak tworzymy naszą codzienność. Bez względu na to z jakimi przeciwnościami losu, ograniczeniami czy lękami musimy się mierzyć każdego dnia najważniejsza jest miłość, która jest dla nas tarczą zawsze i wszędzie oraz to, że każdego dnia możemy zacząć na nowo, od początku.

Pokaz spektaklu realizowany jest w ramach projektu „OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA działania edukacyjne, artystyczne i statutowe” finansowanego z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, którego współorganizatorem jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a organizatorem Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA.