Repertuar

8 marca 2019

piątek

godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii

kup bilet

Gala z okazji Dnia Kobiet

Marcin Wyrostek z zespołem CORAZON
Piotr Sułkowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Skład zespołu Corazon:

Marcin Jajkiewicz – wokal
Marcin Wyrostek – akordeon
Mateusz Adamczyk – skrzypce
Daniel Popiałkiewicz – gitara
Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian
Piotr Zaufal – bas
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

 

„Tango jest pojedynkiem o dominację. Partner przeciwko partnerce, mężczyzna przeciwko kobiecie, samiec zwodzący samicę przy użyciu broni i pułapek seksualności”, pisze w krótkiej sztuce teatralnej Historia tanga  Gretchen Elizabet Smith. Któż nie pamięta brawurowego występu Jacka Komana jako Narkoleptycznego Argentyńczyka w przepysznym, pastiszowym, a zarazem tak znakomicie oddającym ducha musicalu filmie Baza Luhrmanna Moulin Rouge z 2001 roku? W zaaranżowanej na orkiestrowe tango wersji piosenki Roxanne zespołu The Police Argentyńczyk wyjaśnia żółtodziobemu pisarzowi wkraczającemu w świat paryskiej bohemy czym jest tango. Najkrócej rzecz ujmując: tango to hymn zazdrośników. Tych wszystkich, którzy uważają, że niewierna konkubina zasługuje co najmniej na nóż pod żebrem. Tango w zbiorowej świadomości popkulturowej to seks, zdrada, szaleństwo. To także kostium. Nie da się tańczyć tanga „na poważnie”, w samą istotę tego tańca wpisana jest przesada, teatralność, kostium.

Tanga należą też do żelaznego repertuaru akordeonistów oraz bandoneonistów na całym świecie. Nie inaczej jest z bohaterem dzisiejszego wieczoru: Marcin Wyrostek wiele miejsca w swojej dyskografii oraz na koncertach poświęca tangom. Usłyszymy więc i wspomniane El Tango de Roxanne, Tango Schaeffera i jeden z najsłynniejszych przebojów Astora Piazzolli Libertango. Stworzony przez argentyńskiego kompozytora nurt tango nuevo to muzyka do słuchania, nie do tańca. Tango – wzbogacone o elementy jazzu, muzyki najnowszej, elektronicznej, a także piosenki estradowej – w ujęciu Piazzolli stało się muzyką wykraczającą daleko poza parkiety argentyńskich czy paryskich knajpek, zdobywając rzesze wielbicieli i wykonawców na całym świecie. W międzywojennej Polsce tango również cieszyło się popularnością – pamiętamy o takich przebojach skomponowanych przez Jerzego Petersburskiego jak To ostatnia niedziela czy Tango milonga.

Na swojej ostatniej płycie Polacc Marcin Wyrostek z zespołem Corazon sięgają jednak także do innych tańców, wywodzących się z różnych stron Polski, inspirujących od lat kompozytorów muzyki klasycznej poczynając od Chopina. Czasami kompozytorzy pisali fokstroty, tanga, walce po prostu dla pieniędzy – tak było też z piosenką Nie oczekuję dziś nikogo Witolda Lutosławskiego, powstałą, jak wiele innych popularnych utworów mistrza, pod pseudonimem Derwid. Mazurki, inspirowane różnymi tańcami ludowymi utwory instrumentalne, pisali prócz Chopina także Karol Szymanowski i Wojciech Kilar – Marcin Wyrostek przedstawi swoje intrygujące aranżacje tych miniatur. Warto pamiętać, że był czas, że na wiejskich potańcówkach królował akordeon, zastępując tradycyjne kapele. Aranżacje Marcina Wyrostka są więc ciekawym „powrotem do źródeł”: utwory ludowe, najpierw przetworzone przez twórców kultury wysokiej, powracają w odmienionej formie w kontekst ludyczny.

 

Muzyczną podróż po Polsce uzupełni wyprawa w Tatry z ognistym utworem Janosik, a w dalsze strony Europy i w głąb dyskografii Marcina Wyrostka z zespołem Corazon zabiorą nas wyrosła z bałkańskich fascynacji Palinka oraz przywołująca brzmienie muzyki celtyckiej Śmierć Marii, królowej Szkotów.

 

Marcin Wyrostek – akordeon
Marcin Wyrostek to akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina był jego ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce ćwicząc na akordeonie w garażu, aby nie budzić domowników. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym w Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku.

Jest założycielem kilku projektów muzycznych w tym „Marcin Wyrostek Corazoon” oraz „Marcin Wyrostek Corazon & Dance Show” z udziałem najlepszych polskich tancerzy – Anny Głogowskiej, Jana Klimenta i Tomasza Barańskiego. Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę Magia del Tango, platynę za album For Alice i podwójną platynową płytę za krążek Coloriage.

Właśnie ukończył pracę nad najnowszą płytą Polacc, na której znalazły się utwory inspirowane muzyka Polską. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

Zespół Corazon
Marcin Wyrostek & Corazon powstał w wyniku fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską, która zainspirowała muzyków do tworzenia tang we własnych jazzowych i musicalowych aranżacjach. Doprowadziło to do powstania w 2010 roku płyty Magia del Tango, która finalnie osiągnęła status potrójnej platyny. Początkowo repertuar zespołu oparty był na kompozycjach Astora Piazzoli i Richarda Galliano. Bałkańskie fascynacje sekcji rytmicznej zespołu przyczyniły się do nagrania w 2011 roku ethno-folkowej płyty Coloriage (podwójna platyna). Efektem tej fuzji muzycznych pragnień był wydany w 2015 roku album For Alice, będący autorskim podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń muzycznych Marcina, w tym licznych występów z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Obecnie w repertuarze zespołu pojawiły się także utwory z najnowszej płyty Marcina Wyrostka Polacc uzupełniając wcześniejszy międzynarodowy repertuar o muzykę o korzeniach polskich.

Skład:
Marcin Jajkiewicz – wokal , Marcin Wyrostek – akordeon, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij