Repertuar

15 października 2019

wtorek

godz. 18:00

sala koncertowa filharmonii

kup bilet

Dominik Połoński in memoriam

Z okazji pierwszej rocznicy śmierci wybitnego polskiego wiolonczelisty młodego pokolenia Dominika Połońskiego zaprezentujemy film dokumentalny Wariacja na wiolonczelę solo. Został on zrealizowany przez Aleksandrę Rek w Wajda School & Studio.

Prezentację poprzedzi występ olsztyńskiego zespołu wiolonczelowego Cellofuny.

 

Dominik Połoński  (1977–2018)

Wybitny polski wiolonczelista, laureat srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Paszportu „Polityki”, zdobywca Fryderyka (trzykrotnie nominowany), Nagrody Polskiej Akademii Nauk, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego oraz Nagrody „Eureka” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Zwycięzca Konkursu im. D. Danczowskiego, Yamaha Music Foundation of Europe, Śląskiego Turnieju Wiolonczelowego, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im. A. Tansmana w Łodzi, Grand Prix Konkursu Eurofonii w Bukareszcie, laureat Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego  w Warszawie, Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach. Koncertował w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Danii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii. Grał w największych salach koncertowych świata: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Auditorio Nacional w Madrycie. Otrzymywał zawsze znakomite recenzje zarówno krytyki jak i melomanów.

W 1999 roku wziął udział w projekcie Krystiana Zimermana – z Polską Orkiestrą Festiwalową nagrał dla Deutsche Grammophon oba koncerty Fryderyka Chopina w 150. rocznicę śmierci kompozytora.

Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. S. Firleja. Następnie został stypendystą jednej z dwóch najwyżej cenionych uczelni świata: Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie w klasie wiolonczeli Mścisława Rostropowicza oraz Natalii Szachowskiej. W swojej karierze występował z takimi artystami, jak: Krystian Zimerman, Lorin Maazel, Dame Evelyn Glennie, Eugen Indjic, Kirill Gerstein, Rafał Blechacz, Kwartet Śląski, Beethoven Quartett, Agnieszka Duczmal, Yaacov Bergman, Radovan Vlatkovic, Jerzy Maksymiuk, Gary Karr, Maximiano Valdes, Hansjorg Schellenberger, Francesco D’Orazio, Halina Czerny- Stefańska. Miał zaszczyt prawykonać dzieła Luciano Berio w Auditorio Nacional w Madrycie, przygotowując je wspólnie z samym kompozytorem. Koncertował  w Cello Academy – zespole dwunastu najwybitniejszych wiolonczelistów Europy, prowadzonym przez Hansa Erika Deckerta (Dania).

Brał udział w kursach mistrzowskich na całym świecie, miedzy innymi u takich mistrzów, jak: Yo-Yo Ma, Natalia Gutman, Frans Helmerson, Tomasz Strahl, Tsuyoshi Tsutsumi, Eleonore Schoenfeld, Joel Krosnick, Boris Pergamenschikov. Dokonał nagrań dla Deutsche Grammophon, Sony Classical, Dux (nominacja do nagrody Fryderyk), Polskie Nagrania i Polskie Radio (nominacja do Fryderyka 2004). Za nagranie Koncertu wiolonczelowego Roberta Schumanna otrzymał Fryderyka 2006.

Artysta spełniał się także naukowo i pedagogicznie. W stopniu doktora habilitowanego prowadził klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Krakowie. Z wielką pasją dzielił się swoją wiedzą i talentem na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach mistrzowskich.

Dominik Połoński z powodu choroby nowotworowej mózgu utracił możliwość poruszania lewą stroną ciała, również lewą ręką. Zmuszony został porzucić grę na wiolonczeli i zrezygnować na parę lat z czynnego życia koncertowego. W grudniu 2009 roku powrócił na estrady sal koncertowych i od tego czasu regularnie koncertował – jako jedyny wiolonczelistą na świecie używając wyłącznie prawej ręki do gry na wiolonczeli. Specjalnie dla niego komponowali między innymi Olga Hans, Artur Zagajewski, Dariusz Przybylski, Andrzej Kwieciński, Krzysztofa Meyer, Sławomir Zamuszko, Weronika Ratusińska- Zamuszko, Sławomir Kaczorowski. W sumie powstało ponad dwadzieścia utworów z orkiestrą, fortepianem i na wiolonczelę solo.

Ostatni okres poszukiwań artystycznych Dominika Połońskiego dotyczył muzyki jazzowej i teatru. W planach rysowała się współpraca z Anną Marią Jopek i Krzysztofem Herdzinem. Jednak najmocniejszym ostatnim akordem okazał się teatr i współpraca z Instytutem im. Mieczysława Hertza w Łodzi.

Dominik Połoński zmarł w Lublinie w wieku 41 lat.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij