Konkurs plastyczny „Pora Jeziora – plastyczne wspomnienia ze spektaklu”

Szanowni Państwo,Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Pora jeziora – plastyczne wspomnienia ze spektaklu”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy obejrzeli spektakl musicalowy „Pora Jeziora. Warmińska opowieść wigilijna” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Jako nagrody przewidziane są bilety rodzinne na koncerty edukacyjne i rodzinne, w tym zaproszenie na Arena Festival film & music […]

Konkurs na logo Roku Mikołaja Kopernika

W 2023 r. będziemy obchodzić 550. rocznicę urodzin oraz 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. W związku z przygotowaniami do tego wydarzenia archidiecezja warmińska oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosiły konkurs na opracowanie projektu logo Roku Mikołaja Kopernika. Hasłem roku będą słowa „Kopernika cztery dziewięciolecia”. Regulamin konkursu i kartę zgłoszenia można pobrać z poniższego linka https://muzeum.olsztyn.pl/6182,coppernici-novennia-quattuor.html

Wydawnictwo jubileuszowe

Jak wygląda praca w orkiestrze z perspektywy muzyka? Jakie tajemnice skrywa sala koncertowa? Kim są „niewidzialni” w Filharmonii? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z naszej ostatniej publikacji, wydanej z okazji jubileuszu 75-lecia. Do nabycia w kasie biletowej.

KONCERT Z JUBILATEM W ROLI GŁÓWNEJ – 14.11.2015 r. godz.18.00

Jubileusz 40–lecia pracy artystycznej obchodzi prof. Artur Milian – artysta wielce zasłużony dla środowiska muzycznego w Olsztynie, związany od połowy lat 70. z naszą Filharmonią Warmińsko-Mazurską, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. A jak godniej uczcić zasługi dla muzyki, jeśli nie muzyką wielkiego Jana Sebastiana?

Na wyjątkowy koncert pt. „Arcydzieła muzyki Johanna Sebastiana Bacha” zapraszamy w sobotę (14.11) o godz. 18.00 do sali koncertowej Filharmonii. Jubilatowi prof. Arturowi Milianowi – skrzypce, jako soliści towarzyszyć będą skrzypkowie Artyści muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii: Olga Kłosowska, Yuriy Rizun i Dominika Sitarz. Orkiestrę Smyczkową Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej poprowadzi Urszula Borejszo.

Artur Milian jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i koncertmistrzem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach (1973) w klasie skrzypiec prof. Stanisława Lewandowskiego i aspiranturę w Konserwatorium Moskiewskim (1974-76) pod kierunkiem prof. Galiny Barinowej.
W roku 1971 otrzymał III nagrodę i medal na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Beethovena w Hradec w Czechosłowacji. W latach 1983-84 był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej w Bari (Włochy).

Występował jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. Dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych. Był jurorem w Międzynarodowych Konkursach Muzycznych w Wiedniu (1992-95) i w Brasov (1993).

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem College of Communications and Fine Arts Bradley University USA i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 1999 roku z rąk prezydenta Rzeczypospolitej otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Artur Milian -skrzypce

prof. Artur Milian