W niedzielę 5 listopada 2017 r., o godz.11.00 Warmińsko-Mazurska Filharmonia zaprasza całe rodziny na koncert , podczas którego będzie można usłyszeć i zobaczyć wyjątkowe instrumenty: historyczne trąbki, kotły oraz pozytyw.
Na filharmonicznej estradzie wystąpi znakomity i wyjątkowy zespół Tubicinatores Gedanenses składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. W muzyczną podróż do przeszłości zabiorą publiczność: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk i Wojciech Brzozowski – trąbki historyczne, Paweł Szewczyk- kotły historyczne. Gościnnie z zespołem wystąpi Błażej Musiałczyk grający na pozytywie.
Wszyscy znamy legendę o dzielnym trębaczu – sygnaliście z Królewskiego Miasta Krakowa, który stracił życie ostrzegając mieszkańców przed tatarskim najazdem. Z czasem trębacze w Gdańsku oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę jak ostrzeganie, witanie dostojnych gości i ogłaszanie zamknięcia bram miasta, zaczęli w grodzie nad Motławą wygrywać bardziej złożone utwory nazwane potocznie Turmmusik. I właśnie gdańską tradycję muzyczną koncertowania z wież, która narodziła się w XV wieku zaprezentują słuchaczom koncertu W królestwie trąbki członkowie zespołu Tubicinatores Gedanenses.
Artyści pokażą nie tylko jak jest zbudowana trąbka, ale również dowiemy się w jaki sposób grało się na niej dla królów, a w jaki podczas wielkich bitew czy nadzwyczajnych miejskich wydarzeń. Poznamy również odpowiedź na pytanie: dlaczego dawniej trębacz zarabiał więcej od kapelmistrza?
Swoista moda gry na instrumentach historycznych (zarówno smyczkowych, dętych, perkusyjnych jak i klawiszowych) zadomowiła się na dobre również w Polsce. Zainicjowana została pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku przez kilku wybitnych dyrygentów takich jak np. Nicolaus Harnocourt, który występem swojego Concertus Musikus Wien w 1957 roku wywołał kulturową sensację rozpoczynając tradycję wykonywania muzyki przedklasycznej na instrumentach (lub kopiach) z epoki. Dziś na każdej szanującej się uczelni muzycznej istnieje wydział muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego.
Temu nurtowi nie oparły się oczywiście instrumenty dęte blaszane: trąbki, rogi i puzony, które powróciły w dawnej swej formie na sale koncertowe, czego dowodem jest niedzielny Koncert rodzinny pt. Monarca della tromba (W królestwie trąbki) w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej.
Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii bilety@filharmonia.olsztyn.pl
Serdecznie zapraszamy!
Program koncertu rodzinny pt. Monarca della tromba ( W królestwie trąbki)
Girolamo Fantini – L’Imperiale
Anonymus – (Jasna Góra XVI w.) – Intrada
Anonymus – Tabulatura Vietoris Saeculi (XVII w.)
Nr 313
Nr 317
Nr 319 Z cleho srdcze sweho
Nr 320 Rano stawagice welicy y maly
Anonymus – Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku
Anonymus – Aria z Klasztoru Sióstr Klarysek z Nowego Sącza
Jacob van Eyck – Der Fluyten Lust-Hof :“Questa dolce Sirena” (oprac.Paweł Hulisz)
Johann Sebastian Bach – preludium chorałowe ” Vater unser in Himmerleich”
Nikolaus Herman / Gdańska Tabulatura – Lobt Gott, ihr Christen alle gleich, (oprac.Paweł Hulisz)
Anonymus – Pruskie Marsze Kawaleryjskie z XVIII wieku – wybór
Johann Krieger – Preludium
A.D.Philidor – Canon Du Carrousel
Johann Ernst Altenburg – Morgensegen
Louis-Claude Daquin – Le Coucou ( Kukułka )
Anonymus – XVII w – Canciones de Clarines:
Entrada de Clarines
Otra Cancion
Cancin de Clarin con Eco
K.Werner – Pieśń Weselna z XVII