PKO Bank Polski Mecenasem Filharmonii

Miło nam poinformować, że w sezonie artystycznym 2022/2023 Mecenasem Filharmonii będzie PKO Bank Polski. Oficjalne podpisanie umowy miało miejsce dzisiaj, w obecności pani Elżbiety Żaworonek – Dyrektor Północno-Wschodniego Makroregionu Korporacyjnego PKO BP w Białymstoku, oraz pani Katarzyny Jabłonowskiej-Białej – Dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO BP w Olsztynie

Rekrutacja na stanowisko – specjalista reżyserii dźwięku

Komórka organizacyjna: Dział Administracji forma zatrudnienia: umowa o pracę, wymiar czasu pracy: pełny etat (40 godzin tygodniowo), miejsce wykonywanej pracy: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie ul. Bartosza Głowackiego 1, 10-447 Olsztyn. Wymagania formalne: wykształcenie wyższe kierunkowe – reżyseria dźwięku, wiedza: techniczna w zakresie nagłośnienia i nagrań dźwięku, ogólna muzyczna, co najmniej 3 letni staż/doświadczenie […]

Kasa biletowa

Informujemy, że 17 czerwca kasa biletowa będzie zamknięta. Możliwy tego dnia jest kontakt telefoniczny oraz e-mailowy tel. 89 527 23 02 e-mail: bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Koncert Rodzinny pt. „Monarca della tromba” czyli „W królestwie trąbki”

W niedzielę  5 listopada 2017 r., o godz.11.00 Warmińsko-Mazurska Filharmonia zaprasza całe rodziny na koncert , podczas którego będzie można usłyszeć i zobaczyć wyjątkowe instrumenty: historyczne trąbki, kotły oraz pozytyw.

Na filharmonicznej estradzie  wystąpi znakomity i wyjątkowy zespół Tubicinatores Gedanenses  składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. W muzyczną podróż do przeszłości zabiorą publiczność: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk i Wojciech Brzozowski – trąbki historyczne, Paweł Szewczyk- kotły historyczne. Gościnnie z zespołem wystąpi Błażej Musiałczyk grający na pozytywie.

Wszyscy znamy legendę o dzielnym  trębaczu – sygnaliście z Królewskiego Miasta Krakowa, który stracił życie ostrzegając mieszkańców przed  tatarskim najazdem. Z czasem trębacze w Gdańsku oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę jak ostrzeganie, witanie dostojnych gości i ogłaszanie zamknięcia bram miasta, zaczęli  w grodzie nad Motławą wygrywać bardziej złożone utwory nazwane potocznie Turmmusik.  I właśnie gdańską tradycję muzyczną koncertowania z wież, która narodziła się w XV wieku zaprezentują słuchaczom  koncertu W królestwie trąbki członkowie zespołu Tubicinatores Gedanenses.
Artyści pokażą nie tylko jak jest zbudowana trąbka, ale również dowiemy się w jaki sposób grało się na niej dla królów, a w jaki podczas wielkich bitew czy nadzwyczajnych miejskich wydarzeń. Poznamy również odpowiedź na  pytanie: dlaczego dawniej trębacz zarabiał więcej od kapelmistrza?

Swoista moda gry na instrumentach historycznych (zarówno smyczkowych, dętych, perkusyjnych jak i klawiszowych) zadomowiła się na dobre również w Polsce. Zainicjowana została pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku przez kilku wybitnych dyrygentów takich jak np. Nicolaus Harnocourt, który występem swojego Concertus Musikus Wien w 1957 roku wywołał kulturową sensację rozpoczynając tradycję wykonywania muzyki przedklasycznej na instrumentach (lub kopiach) z epoki. Dziś na każdej szanującej się uczelni muzycznej istnieje wydział muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego.

Temu nurtowi nie oparły się oczywiście instrumenty dęte blaszane: trąbki, rogi i puzony, które powróciły w dawnej swej formie na sale koncertowe, czego dowodem jest niedzielny Koncert rodzinny  pt.  Monarca della tromba (W królestwie trąbki) w Filharmonii WarmińskoMazurskiej.

Bilety w cenie 30 zł normalny  i 22 zł  ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy!

afisz B1 10 lutego 2017

Program koncertu rodzinny  pt.  Monarca della tromba  ( W królestwie trąbki)

Girolamo Fantini – L’Imperiale

Anonymus – (Jasna Góra XVI w.) – Intrada

Anonymus – Tabulatura Vietoris Saeculi (XVII w.)

Nr 313

Nr 317

Nr 319 Z cleho srdcze sweho

Nr 320 Rano stawagice welicy y maly