aktualności

PKO Bank Polski Mecenasem Filharmonii

Miło nam poinformować, że w sezonie artystycznym 2022/2023 Mecenasem Filharmonii będzie PKO Bank Polski. Oficjalne podpisanie umowy miało miejsce dzisiaj, w obecności pani Elżbiety Żaworonek – Dyrektor Północno-Wschodniego Makroregionu Korporacyjnego PKO BP w Białymstoku, oraz pani Katarzyny Jabłonowskiej-Białej – Dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO BP w Olsztynie

Rekrutacja na stanowisko – specjalista reżyserii dźwięku

Komórka organizacyjna: Dział Administracji forma zatrudnienia: umowa o pracę, wymiar czasu pracy: pełny etat (40 godzin tygodniowo), miejsce wykonywanej pracy: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie ul. Bartosza Głowackiego 1, 10-447 Olsztyn. Wymagania formalne: wykształcenie wyższe kierunkowe – reżyseria dźwięku, wiedza: techniczna w zakresie nagłośnienia i nagrań dźwięku, ogólna muzyczna, co najmniej 3 letni staż/doświadczenie […]

Kasa biletowa

Informujemy, że 17 czerwca kasa biletowa będzie zamknięta. Możliwy tego dnia jest kontakt telefoniczny oraz e-mailowy tel. 89 527 23 02 e-mail: bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Koncert Rodzinny pt. „Monarca della tromba” czyli „W królestwie trąbki”

W niedzielę  5 listopada 2017 r., o godz.11.00 Warmińsko-Mazurska Filharmonia zaprasza całe rodziny na koncert , podczas którego będzie można usłyszeć i zobaczyć wyjątkowe instrumenty: historyczne trąbki, kotły oraz pozytyw.

Na filharmonicznej estradzie  wystąpi znakomity i wyjątkowy zespół Tubicinatores Gedanenses  składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. W muzyczną podróż do przeszłości zabiorą publiczność: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk i Wojciech Brzozowski – trąbki historyczne, Paweł Szewczyk- kotły historyczne. Gościnnie z zespołem wystąpi Błażej Musiałczyk grający na pozytywie.

Wszyscy znamy legendę o dzielnym  trębaczu – sygnaliście z Królewskiego Miasta Krakowa, który stracił życie ostrzegając mieszkańców przed  tatarskim najazdem. Z czasem trębacze w Gdańsku oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę jak ostrzeganie, witanie dostojnych gości i ogłaszanie zamknięcia bram miasta, zaczęli  w grodzie nad Motławą wygrywać bardziej złożone utwory nazwane potocznie Turmmusik.  I właśnie gdańską tradycję muzyczną koncertowania z wież, która narodziła się w XV wieku zaprezentują słuchaczom  koncertu W królestwie trąbki członkowie zespołu Tubicinatores Gedanenses.
Artyści pokażą nie tylko jak jest zbudowana trąbka, ale również dowiemy się w jaki sposób grało się na niej dla królów, a w jaki podczas wielkich bitew czy nadzwyczajnych miejskich wydarzeń. Poznamy również odpowiedź na  pytanie: dlaczego dawniej trębacz zarabiał więcej od kapelmistrza?

Swoista moda gry na instrumentach historycznych (zarówno smyczkowych, dętych, perkusyjnych jak i klawiszowych) zadomowiła się na dobre również w Polsce. Zainicjowana została pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku przez kilku wybitnych dyrygentów takich jak np. Nicolaus Harnocourt, który występem swojego Concertus Musikus Wien w 1957 roku wywołał kulturową sensację rozpoczynając tradycję wykonywania muzyki przedklasycznej na instrumentach (lub kopiach) z epoki. Dziś na każdej szanującej się uczelni muzycznej istnieje wydział muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego.

Temu nurtowi nie oparły się oczywiście instrumenty dęte blaszane: trąbki, rogi i puzony, które powróciły w dawnej swej formie na sale koncertowe, czego dowodem jest niedzielny Koncert rodzinny  pt.  Monarca della tromba (W królestwie trąbki) w Filharmonii WarmińskoMazurskiej.

Bilety w cenie 30 zł normalny  i 22 zł  ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy!

afisz B1 10 lutego 2017

 

Program koncertu rodzinny  pt.  Monarca della tromba  ( W królestwie trąbki)

Girolamo Fantini – L’Imperiale

Anonymus – (Jasna Góra XVI w.) – Intrada

Anonymus – Tabulatura Vietoris Saeculi (XVII w.)

Nr 313

Nr 317

Nr 319 Z cleho srdcze sweho

Nr 320 Rano stawagice welicy y maly

Anonymus – Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku

Anonymus – Aria z Klasztoru Sióstr Klarysek z Nowego Sącza

Jacob van Eyck – Der Fluyten Lust-Hof :“Questa dolce Sirena” (oprac.Paweł Hulisz)

Johann Sebastian Bach – preludium chorałowe ” Vater unser in Himmerleich”

Nikolaus Herman / Gdańska Tabulatura – Lobt Gott, ihr Christen alle gleich, (oprac.Paweł Hulisz)

Anonymus – Pruskie Marsze Kawaleryjskie z XVIII wieku – wybór

Johann Krieger – Preludium

A.D.Philidor – Canon Du Carrousel

Johann Ernst Altenburg – Morgensegen

Louis-Claude Daquin – Le Coucou ( Kukułka )

Anonymus – XVII w – Canciones de Clarines:

Entrada de Clarines

Otra Cancion

Cancin de Clarin con Eco

K.Werner – Pieśń Weselna z XVII

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij