Informujemy, że w dniu 4.06.2021 kasa biletowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Casting do udziału w ARENA FESTIVAL film & music

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie ogłasza castingdo udziału w koncercie w ramach V edycji Arena Festival film & music 2021 –MUSICALOWO I FILMOWOZapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, do wykonania piosenki z musicalu „Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora” z udziałem solistów oraz Orkiestry symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego – dyrektora Naczelnego […]

Odeszła Anna Wasilewska

Trudno mówić o tak nagle przerwanej serdecznej przyjaźni. 6 kwietnia odeszła Anna Wasilewska, posłanka i samorządowiec, ambasadorka kultury na Warmii i Mazurach, a dla nas przede wszystkim oddana i życzliwa melomanka, dobry duch Filharmonii. Jej ciepły uśmiech pozostanie w naszej pamięci.

Jubileusz 10-lecia Kwartetu smyczkowego „Avista”

W dniu 10 listopada 2016 r.(czwartek), o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 10-lecia pracy artystycznej Kwartetu smyczkowego Avista. Kwartet powstał w 2006 roku z inicjatywy instrumentalistek związanych z Warmińsko – Mazurską Filharmonią. Zespół tworzą absolwentki Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy: Olga Kłosowska – I skrzypce, Marta Rusiniak – II skrzypce Katarzyna Lorek – altówka i Ewa Gawrońska – wiolonczela

Podczas dekady istnienia Kwartet smyczkowy Avista stał się rozpoznawalną muzyczną wizytówką regionu Warmii i Mazur. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w kraju i granicą (Szwecja, Niemcy, Belgia, Węgry, Hiszpania, Macedonia, Rosja, Litwa). Na swoim koncie ma również występy z towarzyszeniem orkiestry.

Kwartet był wielokrotnie nagradzany otrzymując za swoją działalność m.in. trzykrotnie stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Olsztyna, a w 2016 roku uhonorowany został Doroczną Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie Kultury. Członkinie Kwartetu podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych artystów muzyków takich jak: Robert Szreder, Wolfgang Marschner, Paweł Puczek, Henryk Keszkowski, Stefan Popov, Kwartet Camerata, Roman Jabłoński, Tomasz Strahl, Agata Jarecka, Krzysztof Sperski, Krystyna Jurecka, Konstanty Andrzej Kulka.

Oprócz licznych koncertów z muzyką klasyczną Avista ma swoim koncie również występy ze znanymi zespołami i solistami. (m.in. z. „Czerwonym Tulipanem”, Basią Raduszkiewicz, Pawłem Lucewiczem, Miłoszem Wośko, Markiem Bałatą). Artystki brały udział w realizacji wielu projektów artystycznych, a były nimi m.in. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. Z ich udziałem zarejestrowano audycje dla Polskiego Radia Olsztyn. Kwartet współtworzył ścieżki dźwiękowe dla Edyty Górniak, Tomasza Kamińskiego, Grzecha Piotrowskiego, Czerwonego Tulipana. Avista wydała dwie płyty CD: Dziesiąta Muza z motywami filmowymi i  Album Zimowy z muzyką świąteczną. W przygotowaniu jest kolejna Ich płyta – z bajkami o Olsztynie.

piękne, utalentowane i grają jak z nut…  o Kwartecie „Avista” powiedział Piotr Bałtroczyk. I właśnie w wykonaniu tak „pięknie utalentowanego” Kwartetu w Ich jubileuszowym koncercie usłyszymy kompozycje: Giacomo Pucciniego –  Chryzantemy (Crisantemi) na kwartet smyczkowy i Dmitrija Szostakowicza VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110. A w drugiej części koncertu repertuar będzie zdecydowanie „lżejszy”. Obok Pań z Avista na estradzie pojawią się ich przyjaciele: Zespół Czerwony Tulipan oraz znakomity akordeonista Paweł Zagańczyk i kontrabasista Ewald Wawrzyniuk. Usłyszymy m.in. piosenki Olsztyn Kocham, Sarajewo, Pod Biczem Wichru, a także kompozycje Astora Piazzolli i Stinga.

Życząc Kwartetowi smyczkowemu Avista następnych dekad wspaniałej działalności artystycznej serdecznie zapraszamy na Koncert Jubileuszowy.
Bilety w cenie 40 zł normalny 30 zł ulgowy do nabycia w kasie filharmonii pon.-czw. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=339

slajder-10-listopada-2016

fot. Jarosław Paliwko