Informujemy, że w dniu 4.06.2021 kasa biletowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Casting do udziału w ARENA FESTIVAL film & music

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie ogłasza castingdo udziału w koncercie w ramach V edycji Arena Festival film & music 2021 –MUSICALOWO I FILMOWOZapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, do wykonania piosenki z musicalu „Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora” z udziałem solistów oraz Orkiestry symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego – dyrektora Naczelnego […]

Odeszła Anna Wasilewska

Trudno mówić o tak nagle przerwanej serdecznej przyjaźni. 6 kwietnia odeszła Anna Wasilewska, posłanka i samorządowiec, ambasadorka kultury na Warmii i Mazurach, a dla nas przede wszystkim oddana i życzliwa melomanka, dobry duch Filharmonii. Jej ciepły uśmiech pozostanie w naszej pamięci.

IV Konwencja Muzyki Polskiej on-line

5-7 listopada 2020 roku odbędzie się IV Konwencja Muzyki Polskiej organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca. Zapraszamy do udziału wszystkich muzyków i muzykologów, a także miłośników, którym bliska jest muzyka polska. Formuła spotkania będzie inna niż przy poprzednich edycjach – panele zostaną zrealizowane w studiu w Warszawie bez udziału publiczności i będą transmitowane on-line. Transmisji będzie towarzyszyć czat na żywo, by uczestnicy internetowi mieli możliwość włączenia się w debatę.

„Tworzenie uniwersalnej przestrzeni wymiany poglądów, pomysłów, diagnoz i jednocześnie tworzenia długofalowych strategii w kontekście polskiej muzyki jest dla nas zadaniem kluczowym, dlatego podjęliśmy się organizacji konwencji na przekór pandemicznym wyzwaniom” – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca. „Z pomocą przyszła nam technologia, dzięki której większość zaplanowanych działań przeniesiemy do bezpiecznej i jednocześnie coraz bardziej przyjaznej przestrzeni wirtualnej”.

Muzyka polska stanowi ważną część światowego dziedzictwa kultury. Jednak dorobek ten, szczególnie powstały do końca XIX w., choć w swojej epoce był ceniony na równi z najlepszą twórczością światową, w znacznej mierze jest niewykonywany i nieznany, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Celem Konwencji Muzyki Polskiej jest przegląd bogactwa muzyki polskiej z perspektywy twórców, wykonawców i instytucji. Przed uczestnikami spotkania stoi wyzwanie określenia potencjału jej rozwoju i promocji, a także identyfikacji obszarów, które wymagają wsparcia ze strony sektora publicznego poprzez zmiany regulacji, mechanizmy promocji lub zakres ochrony.

Panele dyskusyjne są podzielone na dwie części. Część pierwszą wypełnią sesje przedmiotowe, których celem jest ukazanie dorobku polskiej muzyki w jej rozmaitych formach gatunkowych i  historycznych, w tym po raz pierwszy pochylimy się nad zagadnieniem polskiej piosenki – która stanowi zupełnie osobną kategorię artystyczną i jest zjawiskiem unikatowym.

Na drugą część konwencji składają się sesje problemowe, które dotyczą m.in.  finansowania muzyki, , eksportu i promocji polskiej muzyki, krytyki muzycznej. Paneliści odniosą się także do kondycji polskiej muzyki wobec pandemii COVID-19.

Konwencja będzie transmitowana na żywo na stronie www.konwencjamuzyki.pl  oraz kanale YouTube Instytutu Muzyki i Tańca. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań oraz zgłaszania komentarzy do dyskusji za pośrednictwem aktywnego czatu.

Udział w IV Konwencji Muzyki Polskiej nie wymaga rejestracji.

Organizatorem Konwencji Muzyki Polskiej jest Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.