• 28 czerwca 2019 slajder c
  • 28 czerwca 2019 slajder d
  • 28 czerwca 2019 slajder b
  • 9 lipca 2019 slajder n

9.07.2019 | MUZYCZNA PODRÓŻ DO HISZPANIIQUATUOR EUROPA: CRISTIAN IFRIM – I SKRZYPCE, ANNA RADOMSKA GARDYJAS – SKRZYPCE, JORGE WOJTYSIAK – ALTÓWKA, MAŁGORZATA SĘK – WIOLONCZELA | W PROGRAMIE: GRANADOS, ALBENIZ, SARASATE, TELEMANN, BOCCHERINI, BIZET, CHUECA

28, 29 i 30 czerwca – 3. Arena Festival film&music Ostróda ‘2019

3. Arena Festival film&music” odbędzie się w dniach od 28 do 30 czerwca 2019 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym EXPO Mazury w Ostródzie. Ten największy w północno-wschodniej Polsce festiwal muzyki filmowej organizowany jest przez dwie instytucje kultury województwa warmińsko-mazurskiego: Warmińsko-Mazurską Filharmonię im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Partnerem strategicznym […]

Komiks „Urodziny w operze”

Szanowni Państwo, z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki został stworzony komiks „Urodziny w operze”, dzięki którym można zapoznać się z postaciami z oper kompozytora. Najmłodsi znajdą w nim także kolorowankę. Gorąco zachęcamy przy okazji wizyty w Filharmonii do odbioru egzemplarzy komiksu wyłożonych we foyer.

Relacja Gazety Olsztyńskiej TV z obchodów Święta ulicy Moniuszki

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji zamieszczonej przez Gazetę Olsztyńską TV z obchodów święta ulicy Moniuszki połączonego z dwusetną rocznicą urodzin kompozytora.

Gość z Meksyku – Dyryguje Maestro Juan Carlos Lomonaco

Z meksykańską energią – (taki tytuł nosi koncert) w dniu 26 października 2018 roku orkiestrę symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej poprowadzi meksykański dyrygent Juan Carlos Lomonaco. W programie koncertu usłyszymy Piotra Czajkowskiego – Kaprys włoski op.45 oraz Kaprys hiszpański op. 34 Mikołaja Rimskiego Korsakowa. W drugiej części koncertu filharmonicy pod batutą gościa z Meksyku zaprezentują – IV Symfonię e-moll, op. 98 Johannesa Brahmsa.

Maestro Juan Carlos Lomonaco od 2009 roku jest dyrektorem artystycznym Yucatan Symphony Orchestra w Meksyku. Swój dyrygencki debiut miał w 17 roku życia. Jako 23 latek poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Meksyku, z którą współpracował przez kolejne dwa lata jako dyrygent asystujący. Maestro Lomonaco dyrygował gościnnie wieloma orkiestrami symfonicznymi w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych oraz w Ameryce Południowej. Różnorodny repertuar artysty obok dzieł symfonicznych, kameralnych obejmuje także muzykę baletową, operową oraz oratoryjno-kantatową. (m.in. Carmen, Cyrulik Sewilski, Traviata, Rigoletto, La Boheme, Eliksir Miłości, Samson i Dalila, Dziadek do Orzechów, Don Quichot,  Eugeniusz Oniegin, Cindarella, Carmina Burana, Mesjasz). Dyrygent chętnie sięga po twórczość kompozytorów współczesnych.

Kaprys włoski  Piotra Czajkowskiego to jedna z jego pogodniejszych kompozycji, utwór błyskotliwy, lekki jest oparty na tematach z włoskich melodii ludowych. Szkicując utwór w styczniu 1880 roku w Rzymie kompozytor pisał do swojej protektorki i przyjaciółki, pani von Meck „Mam już w brulionie gotową włoską fantazję na tematy ludowe, której – jak mi się zdaje – można przepowiadać dobrą przyszłość. Będzie efektowna, dzięki cudownym tematom, jakie udało mi się wynaleźć częściowo w zbiorkach, a częściowo na ulicach”.

Kaprys hiszpański Mikołaja Rimskiego-Korsakowa powstał w 1887 roku i należy – obok ukończonej rok później suity symfonicznej „Szeherezada” – do najpopularniejszych i najczęściej grywanych dzieł tego kompozytora. Miała to być początkowo wirtuozowska fantazja skrzypcowa na tematy hiszpańskie. Ostatecznie utwór trafnie określany jako „ arcyoryginalna etiuda orkiestrowa” przybrał formę, w jakiej go dzisiaj znamy, złożoną z pięciu części: Alborada (pieśń poranna) – Wariacje (na temat pieśni ludowej z Asturii) – AlboradaScena i taniec CygankiFandango (hiszpański taniec ludowy).  Piątkowy koncert filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Juana Carlosa Lomonaco zakończy wykonanie IV Symfonii – Johannesa Brahmsa. Skomponowana w latach 1884-85 swoje pierwsze wykonanie pod batutą kompozytora miała rok później. Dzieło to stało się zwieńczeniem symfonicznego dorobku Brahmsa, który w drugiej połowie XIX wieku miał odwagę iść „pod prąd” i odwoływać się w swojej twórczości do tradycji wielkich klasyków wiedeńskich: Haydna, Mozarta, Beethovena. Czteroczęściowe dzieło pełne nastroju melancholii, powagi i zadumy zyskało przydomek – „Elegijna”.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy są do nabycia w kasie biletowej wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl  Serdecznie zapraszamy!

afisz B1 20 pazdziernika 2018