aktualności

Wystawa w Filharmonii

Przed koncertem 25 listopada 2022 o godzinie 16.00 odbędzie się we foyer otwarcie wystawy fotografii pt. „Oceaniczne ogrody” zorganizowanej przez firmę Dramiński, która od lat wspiera naszą Filharmonię. Serdecznie zapraszamy.

Praca kasy biletowej

Informujemy, że w poniedziałek 31 października 2022, kasa biletowa będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Recenzja naszej płyty w belgijskim magazynie „Crescendo”

W belgijskim magazynie „Crescendo” ukazała się obszerna recenzja najnowszej płyty Agnieszki Rehlis, Arnolda Rutkowskiego, Łuksza Koniecznego, Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego z oratorium Powrót syna marnotrawnego Feliksa Nowowiejskiego.

Depesza Polskiej Agencji Prasowej z dnia 5 marca 2016

Uroczystymi koncertami z udziałem laureatów XVII Konkursu Chopinowskiego Kate Liu i Charles’a Richarda- Hamelina Warmińsko-Mazurska Filharmonia świętować będzie w przyszłym tygodniu jubileusz 70-lecia. Filharmonicy złożą także muzyczny hołd Feliksowi Nowowiejskiemu.

„Jubileusz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej jest świętem muzyków, ale został jeszcze dodatkowo wzbogacony i wzmocniony w aspekcie ogólnopolskim a może nawet międzynarodowym, ponieważ wraz z jubileuszem oddajemy hołd patronowi naszej Filharmonii Feliksowi Nowowiejskiemu, w 70. rocznicę jego śmierci i w 2016 roku, który przez Sejm RP został ogłoszony Rokiem Feliksa Nowowiejskiego” – powiedział PAP dyrektor naczelny i artystyczny instytucji Piotr Sułkowski.

Podkreślił, że „jubileusz składa się z niesamowitej historii wspomnień”. „Pragnęliśmy ten jubileusz ułożyć po swojemu, chcieliśmy podkreślić i muzyką i w publikacjach, które się ukażą, wyjątkowość Orkiestry, ludzi którzy przez lata ją tworzyli i tego warmińsko-mazurskiego jej ducha” – dodał Sułkowski.

Filharmonicy zagrają w koncertach jubileuszowych utwory swego patrona: Marsz pretorianów z oratorium „Quo vadis” a także „Rotę” oraz Uwerturę do opery „Legenda Bałtyku”.

„Nowowiejski to kompozytor szczególnie związany z regionem Warmii i Mazur, dlatego powinniśmy jego kompozycje jak najszerzej propagować. Niestety, jego spuścizna kompozytorska, często została pochowana głęboko w szufladach. Za życia świętował ogromne sukcesy, jego utwory grano na całym świecie i to w największych salach koncertowych. Potem tak się stało, że dzieje historii nie były mu przychylne, nie pomagało mu także to, że jego kompozycje symfoniczne były rzadko publikowane” – zauważył Sułkowski.

Popularne natomiast stały się jego utwory chóralne i organowe.

Filharmonicy zamówili specjalnie na swój jubileusz kompozycję napisaną przez Katarzynę Brochocką – autorkę utworów symfonicznych, kameralnych i solowych. Pochodząca z Lidzbarka Warmińskiego kompozytorka skomponowała utwór pt. „Constellatio Allenstenium” (Gwiazdozbiór Olsztyn), który opowiada historię powstania olsztyńskiej orkiestry.

Gośćmi specjalnymi przyszłotygodniowych jubileuszowych koncertów Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będą laureaci ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego: Amerykanka Kate Liu, która zagra I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i Charles Richard – Hamelin, który zaprezentuje II Koncert fortepianowy f-moll Chopina.

„Od samego początku zabiegałem, by zaprosić laureatów Konkursu Chopinowskiego. Dużo starań i zabiegów wymagało ustalenie terminów koncertów, tak by ci wybitni młodzi pianiści akurat w dniach naszego święta mogli zaprezentować się w Olsztynie. Zainteresowanie jubileuszem i frekwencja na koncertach jest ogromna, dlatego zdecydowaliśmy o zagraniu aż czterech koncertów” – dodał dyr. Sułkowski.

Jubileusz Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.

Za datę narodzin olsztyńskiej orkiestry przyjmuje się 17 marca 1946 roku. Wtedy to w zrujnowanym Olsztynie wystąpił zespół muzyków, którzy ściągnęli tu po wojnie z różnych stron kraju.

Skrzyknął ich Mirosław Dąbrowski, przedwojenny absolwent Konserwatorium Warszawskiego, a w tamtych dniach – delegat Ministerstwa Kultury i Sztuki. W ciągu następnych pięciu lat mały, pionierski zespół orkiestrowy przeobraził się w 35-osobową Orkiestrę Symfoniczną, którą pod koniec roku 1958 – w połowie trzynastego sezonu artystycznego – upaństwowiono, a w 1973 nadano jej rangę Filharmonii.

Filharmonicy koncertowali wielokrotnie poza granicami kraju: we Włoszech, w Rosji, w Niemczech, Rumunii, Bułgarii, w Hiszpanii, Francji, Macedonii zawsze prezentując muzykę polską wraz z symfoniką światową.

W kraju olsztyńska orkiestra grała w tak prestiżowych miejscach, jak Filharmonia Narodowa, uczestniczyła w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, wystąpiła przed papieżem Janem Pawłem II podczas jego pobytu w Olsztynie w roku 1991.

Od pięciu lat Filharmonia Warmińsko-Mazurska ma swoją nową siedzibę z salą koncertową na 505 miejsc. Placówką od 2011 roku kieruje dyrektor artystyczny i naczelny Piotr Sułkowski. (PAP – 5.03.2016)

Dyrektor naczelny i artystyczny Piotr Sułkowski (pierwszy od lewej) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im.Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij