aktualności

Zakup instrumentów i wyposażenia scenicznego

Infrastruktura kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakup instrumentów i wyposażenia scenicznego na potrzeby kulturalne Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie w okresie od 2022-01-03 do 2022-12-31 określonego w umowie nr 07512/22FPK/DEK, zawartej w dniu 2022-06-27, wraz z aneksem z dnia 2022-09-12Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania: […]

Nowy Dyrektor Filharmonii

Dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej od 1 stycznia będzie Janusz Ciepliński. Zastąpi prof. Piotra Sułkowskiego, który objął stanowisko dyrektora Opery Krakowskiej. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydował, iż konkursu na stanowisko Dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie nie będzie. „Organizator powołał nowego Dyrektora w trybie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o […]

Płyta i książka „Pora jeziora”

Właśnie wydana została książka „Pora jeziora” autorstwa Ałbeny Grabowskiej i Daniela Wyszogrodzkiego, z rysunkami Joanny Martyniuk i fotografiami Adama Radka. Do tego nagrana płyta CD z musicalowymi piosenkami skomponowanymi przez Tomasza Szymusia do słów Daniela Wyszogrodzkiego. Oba wydawnictwa dostępne od dziś w kasie biletowej naszej Filharmonii. Również możliwa jest sprzedaż wysyłkowa. Wydawnictwa powstały przy wsparciu […]

23 stycznia 2016 r. godz. 18.00 – Przedpremierowy pokaz filmu „Bracia”

W sobotę 23 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Bracia” w reżyserii  Wojciecha Staronia.
To jeden z najlepszych polskich filmów dokumentalnych 2015 roku, laureat nagród na festiwalach w Locarno, Lipsku i Mińsku.

photo of director

Film opowiada losy dwóch braci, Alfonsa i Mieczysława Kułakowskich. Bracia Kułakowscy urodzili się w polskiej rodzinie w Osiczynie koło Berdyczowa (teren dzisiejszej Ukrainy). W latach 30. XX wieku komuniści skonfiskowali ich rodzinną posiadłość i wywieźli w głąb Rosji. Jeszcze jako młodym chłopcom udało się im uciec z łagru. Zamieszkali w Kazachstanie, gdzie Mieczysław pracował jako kartograf, a młodszy Alfons malował pejzaże. Do Polski powrócili dopiero w roku 1997. Swą trwającą prawie całe ich życia wędrówkę zakończyli w Witoszewie na Mazurach, gdzie osiedli w roli repatriantów. Jednak i tam nie zaznali całkowitego spokoju, gdyż w wyniku pożaru kolejny raz utracili dom. Spłonęło także 6 tysięcy obrazów Alfonsa, które ponad 80-letni artysta chce namalować od nowa.

– To jest film o braterskiej miłości i ciągłym odnawianiu swojego życia – mówi o swoim dziele reżyser Wojciech Staroń.

Prace nad filmem trwały siedem lat, ale jego początki sięgają roku 1994. Wtedy to Staroń podczas studenckiej podróży po Kazachstanie poznał braci Alfonsa i Mieczysława Kułakowskich. Fascynacja poznanymi ludźmi sprawiła, że reżyser towarzyszył z kamerą kolejnym losom swoich bohaterów, portretując  braci – jakże różnych od siebie a zarazem bliźniaczo podobnych. Film ,,Bracia” to piękna opowieść o starości i trudnej braterskiej miłości.

Premierze filmu towarzyszyć będzie także gość specjalny, wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer. Przypadkowe spotkanie Możdżera z braćmi Kułakowskimi, a szczególnie twórczość malarska Alfonsa, sprawiła, że  nawiązała się miedzy tymi jakże różnymi artystami specyficzna więź. Jak mówi sam Leszek Możdżer: ,,Alfonsa Kułakowskiego poznałem podczas mojego pobytu w Jerzwałdzie, nasz wspólny znajomy, Mirosław Mastalerz, fortepianmistrz, który wymachuje fortepianami po całej Polsce,  zawiózł mnie do jego pracowni i przedstawił mistrzowi. Poznanie Kułakowskiego było dla mnie wielkim przeżyciem, głębia tego człowieka, jego energetyka, autentyczność i duchowy majestat odcisnęły piętno w mojej świadomości, Alfons Kułakowski jest dla mnie inspiracją.

Alfons

Bez wątpienia to sobotnie spotkanie (23 stycznia 2016 r.)  będzie dużym wydarzeniem artystycznym, na które serdecznie zapraszamy. Organizatorem całości jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie.

Wstęp na pokaz filmu, koncert Leszka Możdżera, wernisaż prac Alfonsa Kułakowskiego oraz spotkanie z twórcami filmu jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest skorzystanie z bezpłatnego zaproszenia, które można będzie odebrać w kasie Filharmonii  tel. 89 527 51 75 wewn. 134, 135.

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij