aktualności

Zakup instrumentów i wyposażenia scenicznego

Infrastruktura kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakup instrumentów i wyposażenia scenicznego na potrzeby kulturalne Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie w okresie od 2022-01-03 do 2022-12-31 określonego w umowie nr 07512/22FPK/DEK, zawartej w dniu 2022-06-27, wraz z aneksem z dnia 2022-09-12Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania: […]

Nowy Dyrektor Filharmonii

Dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej od 1 stycznia będzie Janusz Ciepliński. Zastąpi prof. Piotra Sułkowskiego, który objął stanowisko dyrektora Opery Krakowskiej. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydował, iż konkursu na stanowisko Dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie nie będzie. „Organizator powołał nowego Dyrektora w trybie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o […]

Płyta i książka „Pora jeziora”

Właśnie wydana została książka „Pora jeziora” autorstwa Ałbeny Grabowskiej i Daniela Wyszogrodzkiego, z rysunkami Joanny Martyniuk i fotografiami Adama Radka. Do tego nagrana płyta CD z musicalowymi piosenkami skomponowanymi przez Tomasza Szymusia do słów Daniela Wyszogrodzkiego. Oba wydawnictwa dostępne od dziś w kasie biletowej naszej Filharmonii. Również możliwa jest sprzedaż wysyłkowa. Wydawnictwa powstały przy wsparciu […]

„Zaduszki jazzowe” w Filharmonii

8 listopada 2015 r. w niedzielę, o godz.17.00 zapraszamy Państwa na koncert pt.”Zaduszki jazzowe”.
Wstąpi duet: Grażyna Auguścik – śpiew i Jarosław Bester – akordeon.Tych dwoje artystów to fuzja dwóch niezwykłych osobowości na światowym rynku muzycznym. Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, awangardowej, folkowej, ale także z dokonań szeroko rozumianej muzyki klasycznej tworzą  subtelną, a zarazem niezwykle precyzyjną i wirtuozowską  opowieść muzyczną. Kompozycję które wykonują są zbudowane często klasycznie, ale okraszone są improwizacjami , które tworzą pewnego rodzaju wewnętrzną i niezależną formę, powodując, że każde wykonanie tego samego utworu charakteryzuje się wielką świeżością i inwencją twórczą artystów.  Duet Grażyna i Jarek jest to spotkanie dwóch bliskich sobie światów muzycznych mimo, iż każdy z nich na co dzień  wykonuję odmienną stylistycznie muzykę. Dzięki wieloletniej  współpracy artystów przy wielu wspaniałych projektach muzycznych udaje im się wypracować wspólny i niezwykle oryginalny język muzyczny nie dający się porównać z innymi tego typu duetami.
Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych  zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana  za jedną z 
najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, 
rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej. 
 
Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty ”Sunrise  Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. 
Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau.
 Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, 
bierze udział w wielu projektach nagraniowych innych artystów. Nagrała, 
wyprodukowała i wydała do tej pory piętnaście płyt solowych, co najmniej 
drugie tyle jako gość, a kolejne to remixy z wykorzystaniem jej głosu. 

Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni. Współpracowała z 
artystami takimi jak : Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John 
Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Ernie 
Adams, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Robert Irving III, Andrzej 
Jagodziński, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester i wielu 
innych.
 
Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział na wielu 
festiwalach w USA i na świecie, takich jak: Chicago Jazz Festival, Chicago 
World Music Festival, Fujitsu Concord Jazz Festival, Ellite Jazz Festival 
i  wielu innych wydarzeniach muzycznych. Jej koncert, z muzyka Chopina, 
który odbył się w roku 2010 w Millennium Park w Chicago, zgromadził 
dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za 
jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat. 
 
W roku 2011 otrzymała tytuł „Wybitnej Polki” w USA przyznany przez 
Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i 
Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.
Jarosław Bester to akordeonista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet ( dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.Jarosław Bester – W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu.
Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie.
W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce.
Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych na całym świecie między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie, Węgrzech, Belgii, Holandii, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Kanadzie, Hiszpanii, Mołdawii, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Białorusi.
Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją.
Spośród wielu nazwisk które można by wymienić są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Kurt Rosenwinkel, Frank London, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, Vitold Rek, Bronek Duży, i wielu innych.

Już dziś zapraszamy Państwa na „Zaduszki jazzowe” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – 8 listopada, o godz.17.00

Grazyna-Auguscik-

Jaresk-Bester

 

kontakt

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij